Međugorje obara rekorde! Lani više od dva milijuna pričesti i gotovo 50.000 svećenika

Svakoga dana 131,5 svećenika bilo je međugorskom oltaru, kada bi se ukupne brojke preračunale po danima

Autor: Velimir Begić/Radio Mir Međugorje
event 10.01.2025.
Photo: Vjerujem.hr

U 2024. u Međugorju je podijeljeno ukupno 2.009.000 svetih pričesti, a na svetim misama je koncelebriralo 47.883 svećenika, javlja Radio Mir Međugorje najnovije statistike za lanjsku godinu za međugorsko svetište.

Prema broju podijeljenih svetih pričesti za koje se statistika vodi od 1986., godina za nama bila je druga. Više svetih pričesti podijeljeno je samo 2011., kada se proslavljala trideseta obljetnica ukazanja, dok je broj svećenika koji su koncelebrirali i slavili mise u Međugorju rekordan od kada se vode ove statistike.

U godini pred nama također se u Međugorju očekuje veliki broj hodočasnika, a pridonijet će tome sigurno i Nota ‘Kraljica Mira’ o duhuvnom iskustvu Međugorja Dikasterija za nauk vjere.

Ovi statistički podaci bili su i tema konferencije za novinare o duhovnom iskustvu Međugorja održane 19. rujna 2024. u Tiskovnom uredu Svete Stolice na kojoj je objavljeno kako je Međugorje dobilo status ‘Nihil obstat’, a na njih se osvrnuo ravnatelj uredništva Dikasterija za komunikaciju Andrea Tornielli.

”Bez obzira na različite procjene, sa sigurnošću se može reći da je Međugorje jedno od najposjećenijih marijanskih mjesta, unatoč problema s prometom, jer do njega nije lako doći. To je ujedno jedan fenomen i jedna pobožnost raširena po cijelom svijetu, među mnogima koji nemaju priliku tamo hodočastiti.

Dva su zanimljiva statistička podatka. Prvi se odnosi na broj podijeljenih pričesti u župi i u mjestima vezanim uz ukazanje, kojih je od siječnja 1985. do lipnja 2024. bilo 47.413.740.

Dok je broj svećenika koji su koncelebrirali u Međugorju od prosinca 1986. do lipnja 2024. godine bio 1.060.799. Budući da se mnogi svećenici koji odu u Međugorje obično tamo i vraćaju, a u taj broj od milijun svećenika ulazi i broj koncelebranata podijeljen po mjesecima u tom vremenskom razdoblju koje sam naveo, po svoj prilici mnogo je onih koji su više puta prebrojani”, kazao je Tornielli pa iznio i rezultate jedne znanstvene studije o tome zašto hodočasnici dolaze u Međugorje.

”Ovo su razlozi koji motiviraju hodočasnike: za njih 38% traženje duhovne utjehe, za njih 23% traženje zahvale za sebe ili druge, za njih 11,7% zahvalnost za primljene milosti, za njih oko 17% zbog potrebe za doticaja sa svetim odnosno njih 15% zbog poziva. Onih koji su to učinili jednostavno iz znatiželje je svega 5,6%.

Hodočasnici su vjernici koji na vrh svojih idealnih prioriteta stavljaju one vezane uz zadovoljenje potreba drugih (53,3%) te obranu i poštivanje života u svim njegovim oblicima (51,4%)”, dio je podataka koje je iznio Tornielli, uz naglasak kako ”velika većina onih koji se vrate u Međugorje primjećuju promjenu u svom životu”.

Apostolski vizitator s posebnom ulogom za župu Međugorje nadbiskup Aldo Cavalli jedne prilike se u intervju za Radiopostaju Mir Međugorje osvrnuo na svoj susret s papom Franjom kojemu je govorio o razlozima dolaska tolikog broja hodočasnika u Međugorje.

”Kada sam ga susreo (16. siječnja 2023. op. a.) pitao me kakav je moj život u Međugorju i kakav je život u Međugorju inače? Predstavio sam Svetome Ocu ono što sam tijekom jedne godine ovdje vidio. Rekao sam Svetome Ocu da osobe dolaze iz cijelog svijeta i to s jednim jedinim ciljem, a to je da bi molili, molili, molili. U ovome mjestu osobe susreću milost, a milost susreće osobe koje tu dolaze i onda se one uzdižu, ponovno ulaze u jedan novi život, život koji se mijenja. I jednostavno zapečate ovu želju za obraćenjem u sakramentu pomirenja. Djevica Marija je vrlo nazočna u ovom mjestu. Papa je bio zadovoljan, jako zadovoljan činjenicom da se u ovom mjestu moli, moli i moli”, kazao je nadbiskup Cavalli, piše Velimir Begić za Radio Mir Međugorje.

Pročitaj više

HODOČASNIČKE STAZE

Vidjelica, pastirica Benoite iz francuskoga mjesta Lausa, imala je prvo ukazanje Blažene Djevice Marije 1664. g. u svojoj sedamnaestoj godini. Nakon toga Gospa joj se ukazivala još 54 godine, a gotovo tri stoljeća nakon smrti vidjelice mjesni biskup priznao je da su ukazanja bila istinita. Od 4. svibnja 2008. malo mjesto Laus u francuskim Visokim…

Sv. Ivan Pavao II. zaputio se u Lurd na svoje posljednje putovanje, kao bolesnik i nemoćnik. Donio je Mariji samo jednu ružu iz Rima. Došao je tražiti zdravlje, moliti i napiti se lurdske vode. Ozdravio nije, doskora je preminuo, ali je imao duboko iskustvo:„Bijaše jedna od najljepših svetkovina mojega života“

HODOČASNIČKE STAZE

Lijepa Gospođa je imala na grudima križ iz kojega je izlazila velika svjetlost, a na ramenima teški lanac. Oko glave, struka i njezinih nogu bile su ruže. Nakon toga se Lijepa Gospođa popela na brežuljak i u velikom svjetlu iščezla. Biskup Grenoblea je pismeno potvrdio da je ovo Gospino ukazanje istinito.