„Možda zvuči glupo, ali mene je moja bolest izliječila“, rekla je Nada, kolegica iz škole. „Nakon raka, operacije i zračenja, ni oko čega se više ne živciram, osim oko ozbiljnih stvari koje se tiču mojih najmilijih. Prije sam se živcirala oko svega“, pojasnila je. Kada netko ozdravi, pogotovo netko koga je medicina otpisala, veselimo se. Velika je to stvar. Zahvalimo Bogu jer nam je život drag.
Kažu da je zdravlje najvažnije, da zdrav čovjek ima mnogo želja, a bolestan samo jednu – ozdravljenje. Međutim, mnogi su zdravi ljudi nesretni. Svjetska zdravstvena organizacija, da spasi svoj posao, tomu je doskočila tako da je definirala zdravlje kao „ne tek odsutnost bolesti ili slabosti, nego stanje posvemašnjeg tjelesnog, psihološkog i socijalnog blagostanja“. Prema toj definiciji, nitko nije bio zdrav niti će ikada biti, na olakšanje medicine i farmaceutike kojima se posao neće smanjiti, nego će rasti proporcionalno željama i očekivanjima ljudi. SZO-ova definicija također znači da svatko tko nije sretan, nije zdrav.
Bog ipak nikada nije obećao zdravlje svima, ali je obećao da će onomu koji vrši Njegov zakon biti dobro. Bog liječi i od tjelesnih bolesti, no time zapravo nije sve riješeno, jer od deset gubavaca koje je Isus izliječio samo se jedan vratio zahvaliti. Zdrav čovjek nije uvijek zahvalan čovjek, dobar čovjek. A najveće je čudo upravo to; promijeniti se i postati drukčiji, bolji. Kada sam se mijenjala, bilo je to obično zato što tako dalje nije išlo, što je patnja bila tolika da se nije moglo dalje na isti način.
Zločin i kazna, lektira koju srednjoškolci obožavaju, zapravo govori o najvećem čudu; Raskoljnikov, čovjek koji je bio duboko nezadovoljan svijetom i sobom, ogorčen i umišljen, promijenio se. Moja se duboka promjena dogodila u drugom razredu gimnazije; ni sama ne znam kako, prestala sam misliti da sam bolja od drugih, doživjela sam duboko svoju grešnost i Božje milosrđe i, nakon godinu dana, jedan poznanik koji me sreo rekao je da sam druga osoba.
I zdravlje i bolest mogu biti put do promjene, zato treba biti zahvalan na svemu jer sve smo dobili na dar. „Hvala za bolest, hvala za zdravlje, neka moj život bude božansko slavlje“, riječi su refrena pjesme „Ono malo više“ koju je Drina Ćavar napisala u čast p. Luki Rađi, isusovcu koji je pokrenuo SKAC i Modrave te, pri povratku u Zagreb doživio nesreću koja ga je vezala uz invalidska kolica.