Na Međunarodni dan žena svaka žena trebala bi dobiti malu cedulju na kojoj piše – dobro je

Danas je možda potrebnije nego ikad kao uzor gledati Blaženu Djevicu Mariju. I dok ti ona druga strana lažno govori da danas to više nije moderno, budi hrabra i slijedi Marijine kreposti. Razmisli kako ih možeš primijeniti u svakodnevnom životu.

Autor: Ivana Berišić
event 08.03.2025.
Photo: Pixabay

Međunarodni dan žena, koji se obilježava 8. ožujka, slavi povijest i napredak žena, ali također nas podsjeća na izazove s kojima se žene i danas suočavaju. Iako žene diljem svijeta uživaju veća prava i ravnopravnost, mnogi problemi i dalje ostaju prisutni, a borba za prava nije završena.

Prvo obilježavanje Dana žena održano je 1910. godine na inicijativu Clare Zetkin, njemačke feministkinje i socijalistkinje, tijekom Druge međunarodne konferencije žena u Kopenhagenu. Cilj je bio ukazati na nejednakost žena u društvu, osobito na njihova radna prava i pravo glasa. Danas je Dan žena postao simbol borbe za ravnopravnost spolova i prava žena na obrazovanje, rad i političko sudjelovanje.

Ovaj dan slavi doprinos žena u svim područjima života – od politike, znanosti i umjetnosti do svakodnevnih borbi u obitelji i društvu. No, unatoč napretku, žene se i danas suočavaju s mnogim izazovima. U različitim dijelovima svijeta napredak žena osjeća se na različite načine.

Dok je u slabije razvijenim zemljama pravo glasa pokazatelj velikog napretka, u razvijenijim društvima žene se bore za ravnotežu između privatnog i profesionalnog života, često u društvu koje ih stavlja pod pritisak da budu „savršene“ u svemu. I dalje se susreću s raznim omalovažavanjem i često psihičkim zlostavljanjem.

Treća krajnost su žene u ratom pogođenim područjima koje se i danas bore s nasiljem i zlostavljanjima svih vrsta.

Iako je kroz povijest postignut veliki napredak u uključivanju žena u društvo, politiku i rad, danas, posebice u razvijenim zemljama, stvorio se novi problem stavljanja žena u okvire i pritisak da ispunjavaju određene društvene norme, da trebaju biti bolje, uspješnije, ljepše i jednostavno „savršene“, što u konačnici dovodi do gubitka samopouzdanja i neprestanog osjećaja krivnje.

Društvo često ne preispituje kriterije i uzore koje danas postavlja pred žene, a žene ponekad nesvjesno upadnu u tu zamku uvjerenja da nisu dovoljno lijepe, pametne, uspješne.

Današnji svijet je prepun savjeta o tome kako očuvati mladolikost ili izgledati „idealno i ispeglano“, ali malo tko ističe da je starenje prirodni proces. U svijetu koji postavlja standarde ljepote, nije poželjno govoriti o nesavršenom izgledu, a još manje prihvaćati razne uloge žena koje su po očekivanjima drugih „neostvarene“.

Zato bi, na Međunarodni dan žena, svaka žena trebala dobiti malu cedulju na kojoj piše: „Dobro je.“

Ako se boriš s mišlju da se nisi ostvarila u nekom području svog života — dobro je. Prepusti Bogu da vodi tvoj život.

Bog te prihvaća i ljubi baš takvu kakva jesi. I dok se možda osjećaš nezadovoljno jer do sad nisi postigla sve što si željela, Bog ti govori da ti on ne postavlja ciljeve.

Dok s nestrpljenjem čekaš bolje vrijeme, bilo na poslu, u odnosu s mužem, ili da nađeš ljubav, Bog ti poručuje: „Živi sad ovu situaciju.“ Jednom ćeš vidjeti da tvoj put ima smisla. Zapamti da naši planovi nisu uvijek Božji planovi i prepusti se Njegovoj volji.

Bilo da si majka, sestra, prijateljica, udana ili neudana, bilo da uživaš u svojoj ulozi ili priželjkuješ onu drugu, živi sad tu ulogu koju imaš najbolje što možeš.

Često se provlači pitanje ravnopravnosti, do te mjere da smo izgubili iz vida onu osnovnu podjelu i koliko je dobra ta različitost između muškaraca i žena jer nam pruža mogućnost da se međusobno nadopunjujemo, a ne borimo na suprotnim stranama.

Trebamo se često podsjećati da Bog ima jedinstven put za svakog od nas i da se ne treba uspoređivati s drugima. Teži spoznaji vlastitog poziva, jedinstvenog puta koji On ima za tebe.

Danas je možda potrebnije nego ikad kao uzor gledati Blaženu Djevicu Mariju. I dok ti ona druga strana lažno govori da danas to više nije moderno, budi hrabra i slijedi Marijine kreposti. Razmisli kako ih možeš primijeniti u svakodnevnom životu.

U ovoj korizmi razmatrajmo Majčinu čistoću i način na koji je živjela svoj poziv. Pazi na čistoću duše i tijela, jer živiš za vječnost, a ne za prolazno.

Blagost i predanje koje krase Blaženu Djevicu Mariju nisu znak slabosti; upravo to je sila po kojoj Bog djeluje i želi djelovati u tvom životu.

Moli Mariju da ti po njezinom zagovoru Bog pokaže smisao i put za tvoj život. I najvažnije, budi hrabra i neboj se biti prava žena – to je tvoj put do svetosti i do Njezinog sina.

Pročitaj više

HODOČASNIČKE STAZE

Godine 1950. papa Pio XII. spremao se proglasiti dogmu uznesenja Blažene Djevice Marije. Tražio je od Boga jedan znak za to. Možda je upravo bio to sadržaj tajne koju mu je prenio ovaj dječačić iz Espisa blizu Moissaca u Francuskoj.

Sveta Brigita je dugo željela znati točan broj udaraca koje je Isus primio tijekom svoje muke. U jednom od svojih viđenja, Gospodin joj se ukazao i udovoljio njezinoj znatiželji, odgovarajući da je na svom Tijelu primio pet tisuća četiri stotine osamdeset udaraca. Jesi li ikad uspio pronaći onaj kojim si ga ti doveo na križ

„LJUBITE neprijatelje, molite za one koji vas progoneˮ (Mt 5,44). Te Kristove riječi među najupečatljivijima su u cijelom njegovom propovijedanju. Možda često stoje u suprotnosti s našim neposrednim reakcijama. Shvaćamo da se od nas ne traži nešto površno, u smislu da jednostavno popuštamo onima koji nam čine zlo. Traži se od nas puno više: da volimo…