DOPISNIŠTVO KAPTOL Dobrome muftiji Ševku Hrvatska dovijeka može biti zahvalna na dijalogu i suradnji

Kad sam mu kazao kako je prvi muftija u Hrvatskoj, s osmijehom mi je dobacio – drugi. „Prvi je bio onaj ustaški!“

Autor: Darko Pavičić
event 20.12.2024.

U memoriji mobitela sve mi je više telefonskih brojeva, a sve manje ljudi. Ne razmišljam o tome patetično tipa „gdje je nestao čovjek“, nego napose praktično. Odnosno, problem je u tome što posljednjih godina raste broj onih koji su se preselili u Nebo, odnosno ne brišem imena preminulih, pa oni i dalje na neki način žive u mojem mobitelu, odnosno u mojoj mašti da je to upravo tako.

Desit će se to i nakon prošlotjedne vijesti da je preminuo umirovljeni zagrebački muftija Ševko ef. Omerbašić. Siguran sam da neću obrisati ni njegov broj, premda sam svjestan da ga više nikada neću moći nazvati. A nazivao sam ga mnogo puta u posljednjih tridesetak godina koliko smo se poznavali, surađivali i družili. On se pak redovito odazivao i sudjelovao u tekstovima i intervjuima, među kojima je posljednji bio onaj veliki životni intervju, otprije tri godine. „Idući prema ovamo i mislio sam da ćete me to prvo pitati! Što radim? Hranim golubove i ostale ptice. I obilazim zagrebačke parkove. To je dio i mojega duhovnog života, jer sam cijeli život bio duhovnik, premda je u toj službi bilo i mnogo administrativnih poslova. Ako golubovi pripadaju duhovnoj aktivnosti, onda sam tu dosta prisutan“, odgovorio mi je na
pitanje što uopće radi jedan muftija u mirovini, da bi nakon toga ispripovjedio svoju gotovo filmsku životnu priču, otkako je iz rodne Ustikoline kod Foče otišao prvo u medresu, da bi zatim diplomirao arapski jezik i islamske znanosti na Univerzitetu u Bengaziju u Libiji.

Nakon toga pet je godina studirao na isusovačkom Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te dvije godine Religioznu pedagogiju na Katehetskom institutu Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu. Prvi put predsjednikom Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj bio je izabran 1995., a nakon toga ponovno 1999. i 2005. Krajem 1999. imenovan je za zagrebačkog muftiju. Kad sam mu kazao kako je prvi muftija u Hrvatskoj, s osmijehom mi je dobacio – drugi. „Prvi je bio onaj ustaški!“, rekao je.

U Libiju je došao baš na dan državnog udara i proveo ih četiri dana u bunkeru dok se situacija nije stabilizirala, a onda je počeo učiti arapski jezik, koji mu je ispočetka bio beskrajno težak, ali se zainatio i naučio ga tako dobro da je postao sudskim tumačem. I od novca koji je tako zaradio kupio je stan za svoju obitelj u Zagrebu. A u jednom drugom, onom u Tomašićevoj ulici, imao je „stan-džamiju“, tj. posve
neadekvatan molitveni prostor sve do onoga dana dok nije otvorena Zagrebačka džamija u Folnegovićevom naselju. I to zahvaljujući najviše muftiji Ševku i zagrebačkom poduzetniku Salimu Šabiću.

Muftiju Ševka upoznao sam upravo ondje početkom 90-ih, kada se gorljivo zalagao za hrvatsku samostalnost, dijalog između vjerskih zajednica i gledao ga kasnije kako pati zbog muslimansko-hrvatskog rata u BiH. Osim što je bio čovjek dijaloga, bio je i osoba velikog mira i duhovne dubine. Obožavao je povijest i teologiju. Sjećam se kako sam ga baš tih godina upitao što je s muslimanom koji ne klanja tj. ne moli pet puta dnevno kao što je propisano. Šutio je minutu-dvije gledajući u daljinu, pogledao me i kazao: „Onda mu je vjera na dnu ponora.“ A taj se odgovor odnosi na sve vjere i
vjernike ovoga svijeta.

Također, veličinu takvih osoba može se vidjeti u njihovim nasljednicima. Obično se kaže kako ispod velikih stabala i njihove sjene ne niče nitko novi. No, dobroga muftiju Ševka naslijedio je izvrsni muftija Aziz ef. Hasanović, nastavivši točno ondje je gdje je dobri muftija Ševko stao. A to je dijalog i zajedništvo, mostovi i suradnja. Na čemu Hrvatska dobrome muftiji Ševku dovijeka može biti zahvalna.

Pročitaj više

Papa Franjo govori o svojim rodbinskim vezama s Omarom Sivorijem, jednim od najvećih nogometaša svih vremena, prvim Pibe de oro (zlatnim dečkom, što je nadimak koji će, dva nogometna naraštaja poslije, ponijeti i Maradona), progovara o svojoj neokrznutoj sportskoj vjeri u nogometni klub San Lorenzo i upušta se u kroniku legendarne utakmice iz svojega djetinjstva. U drugom…

Prva meditacija molitvene osmine za jedinstvo kršćana (18. siječnja). Teme: Isusova molitva: „Neka budu jedno“ izvorište je važnosti jedinstva i prepoznavanja Krista u drugima.

Najpoznatije je Radićevo djelo maketa bazilike sv. Petra u Vatikanu, jedina kamena replika te crkve na svijetu. Izrađena je u mjerilu 1:200 i teži više od 200 kg., uloženo je više od 8.400 sati rada, a maketa sadrži više od 5.000 sitnih dijelova