Danas prvi od “Trinaest utoraka u čast sv. Antuna” – na zagrebačkom Svetom Duhu časti se relikvija u relikvijaru s podlaktičnom kosti sveca

Sve koji su zadobili milosti za koje su molili, iz bazilike sv. Antuna mole da svoja svjedočanstva uslišanih molitava po zagovoru sveca u njihovoj bazilici dostave na župni mail ili u pisanoj formi sakristanima.

Autor: Vjerujem.hr
event 18.03.2025.
Photo: Emica Elvedji /Pixsell

Ovoga utorka 18. ožujka započinjemo s pobožnošću „Trinaest utoraka u čast sv. Antuna“. Svakog utorka molit će se zagovor sv. Antuna pripremajući se za njegovu svetkovinu 13. lipnja. Svoje molitvene nakane možete upisati u župnom uredu do 18.00 sati, javljaju franjevci konventualci sa zagrebačkog Svetog Duha iz bazilike sv. Antuna Padovanskog, dodajući kako prvi utorak predslavi fra Igor Salmič, generalni definitor
Reda franjevaca konventualaca.

“Ako hodočastite sa svojom župom ili zajednicom kojoj pripadate, javite se na župni mail, kako bismo vas mogli, kao hodočasnike sv. Antunu, i pozdraviti. Također, sve vas, koji ste zadobili milosti za koje ste molili, molimo da svoja svjedočanstva uslišanih molitava po zagovoru sveca u našoj Bazilici dostavite na župni mail ili u pisanoj formi sakristanima – na veću slavu Božju! Utorke uživo prenose, preko naših kamera, Laudato televizija i Radio Marija preko svojih medija i društvenih mreža. Sveti Antune, moli za nas!”, poručuju franjevci sa Svetog Duha.

Inače, pobožnost “Trinaest utoraka u čast sv. Antuna” započinje obično u korizmi i traje trinaest utoraka sve do uoči svetkovine našega zaštitnika.

“Utorke započinjemo u 18.00 sati svečanim izlaganjem Relikvijara, potom u 18.20 slijedi pjevana krunica i Večernja u čast Svecu te propovijedana sveta misa (u goste nam dolaze svećenici i biskupi iz Domovine i svijeta te naši fratri), nakon koje slijede pjevane litanije i štovanje relikvija ispred Relikvijara u kojem se nalazi podlaktična kost sveca”, navode iz bazilike sv. Antuna Padovanskog u Zagrebu.

O povijesti pobožnosti

Pobožnost Trinaest utoraka postoji (u nekom obliku) otkako su fratri došli na Sveti Duh. Pobožnost Trinaest utoraka sv. Antunu u Zagrebu je nastala u Antunovskoj godini 1995. Njezinom širenju pridonijeli su franjevci konventualci i tadašnji župnik župe sv. Antuna Padovanskog na zagrebačkom Svetom Duhu pater Maksimilijan Herceg.

Pater Maksimilijan Herceg, koji je na poseban način vezan uz sv. Antuna rođenjem i krštenjem u župi sv. Antuna te redovničkim odgojem, školovanjem i prvim pastoralnim iskustvima u njegovoj župi u Zagrebu, za Hrvatski katolički radio pojasnio je zašto se naziva “svecem svega svijeta”.

Naprosto na to pitanje nije lako odgovoriti. Bog je sv. Antuna učinio silno popularnim jer je Boga prihvatio svim srcem. Bio je sin bogate plemićke obitelji iz Portugala. U Lisabonu je rođen, ali od malih nogu je pokazao da je Božji. Bio je uporan u molitvi i pohađanju mise, ušao je rano u augustinski red pa kasnije prešao u franjevački. Sav je život utrošio na Boga. Do zadnjeg trunka tijela sve je Bogu prikazao“, istaknuo je pater Herceg.

Pobožnost Trinaest utoraka sv. Antunu započela je u Antunovoj godini 1995. Tada su krajem veljače 1995., prigodom proslave 800. obljetnice svečeva rođenja, njegove relikvije boravile tri dana u Zagrebu. Talijansko izaslanstvo, koje je pratilo relikvije, bilo je oduševljeno vidjevši kako se sv. Antun štuje u hrvatskom narodu.

Kako je središnja proslava Antunove godine bila u lipnju, točnije 13. lipnja u utorak, franjevci su dobili nalog od tadašnjeg zagrebačkog nadbiskupa Franje Kuharića da čuvaju plamen koji zapaljen dolaskom relikvija. Oni su tada započeli s pobožnostima Trinaest utoraka.

Bila je tada veljača. S pobožnosti Trinaest utoraka započeli smo 14. ožujka”, kaže pater Herceg.

On je pojasnio da je utorak posvećen svetom Anti, jer su toga dana njegovi smrtni ostaci preneseni u Padovu i pokopani u crkvi sv. Marije, kasnije pretvorenoj u veličanstvenu svečevu baziliku, a preminuo je u petak, 13. lipnja. Stoga je pobožnost Trinaest utoraka spomen na 13. lipnja, datuma preminuća ovog omiljenog sveca.

Izvor: Bazilika sv. Antuna Padovanskog

Pročitaj više

Možda si se i ti udaljio od Boga, u bijegu od Crkve, više ne vjeruješ i ne moliš. Ti znaš razloge tome. Svatko od nas ima razloga da se udalji od Boga. Pa ipak, samo povratak Bogu donosi život. On te neprestano čeka.

Arheolozi su možda otkrili mjesto važna događaja u Kristovu životu dok su otkapali masivne zidine, utvrde vezane za starozavjetni događaj…

Na Vazmeni ponedjeljak donosi se kao Evanđelje zacijelo najljepša uskrsna pripovijest koju poznajemo: pripovijest o učenicima iz Emausa. Luka, bogato nadareni pripovjedač, poseže u njoj za motivom hoda koji on kao Grk toliko voli. Isus je za njega božanski putnik koji je sišao s neba i putuje s ljudima. On na tome putu s njima…