Korizmene meditacije – subota trećeg tjedna korizme: ponizan stav u molitvi, farizejeva zatvorenost srca, ‘predanost carinika’…

PRIJE nego što nam je ispričao prispodobu o farizeju i cariniku, sveti Luka objašnjava da ju je Isus ispričao „nekima koji se pouzdavahu u sebe da su pravednici, a druge potcjenjivahu“ (Lk 18,9). Na taj način Gospodin nam želi pokazati ispravan stav u molitvi. Moramo razgovarati s Bogom iz vlastite istine, iz poniznosti koja proizlazi iz…

Autor: Vjerujem.hr
event 29.03.2025.

PRIJE nego što nam je ispričao prispodobu o farizeju i cariniku, sveti Luka objašnjava da ju je Isus ispričao „nekima koji se pouzdavahu u sebe da su pravednici, a druge potcjenjivahu“ (Lk 18,9). Na taj način Gospodin nam želi pokazati ispravan stav u molitvi. Moramo razgovarati s Bogom iz vlastite istine, iz poniznosti koja proizlazi iz spoznaje da smo grešnici i da trebamo Božje milosrđe. „Poniznost je temelj molitve,“[1] naglašava Katekizam Katoličke Crkve.

Sveti Josemaría sebe je definirao kao „grešnika koji ljubi Isusa Krista.“[2] Ova se svijest često vidi u životima svetaca; oni dopuštaju da Božje svjetlo prožme svaki kutak njihova života, pomažući im da prepoznaju vlastite slabosti. Ovaj stav prepoznajemo i u svećenikovim riječima na misi, kada se obraća Bogu u ime cijele Crkve: „I nama, svojim grešnim slugama, koji se uzdamo u tvoje veliko milosrđe, podari neko mjesto u društvu svojih svetih apostola i mučenika.“[3]

Priznavanje vlastite slabosti istovremeno nam pomaže osjetiti Božju snagu koja nas podupire. Njegovo milosrđe veće je od naših slabosti. Zato se kršćanin bez obeshrabrenja suočava sa životom; svijest da smo grešnici ne sprječava nas da budemo svjesni još odlučnije stvarnosti: mi smo ljubljena Božja djeca. „Utječi se svojemu božanskome posinjenju: Bog je tvoj najljubazniji Otac. U tome leži tvoja sigurnost, luka u kojoj možeš baciti sidro bez obzira na to što se događa na površini mora života. I pronaći ćeš radost, snagu, optimizam: pobjedu!“[4] Ovo je stav s kojim Bog želi da mu pristupimo – ne kao samodostatni „pravednici“, već kao djeca kojima je njihov Otac neizmjerno potreban.


PRVI je lik u prispodobi farizej koji odlazi u hram na molitvu. Naizgled, njegova molitva započinje vrlo dobro – zahvaljuje Bogu. No odmah vidimo da nešto nije u redu. Njegova zahvalnost ne proizlazi iz priznavanja Božjeg djelovanja u njemu, već je svedena na nabrajanje vlastitih vrlina i zasluga: „Postim dvaput u tjednu, dajem desetinu od svega što steknem.“ A zatim nam otkriva pravi razlog svojih djela: „Nisam kao ostali ljudi: grabežljivci, nepravednici, preljubnici ili – kao ovaj carinik.“ (Lk 18,11-12).

Farizej upada u zamku koju je sveti Luka spomenuo prije nego što je ispričao prispodobu: prezire druge i uvjeren je u vlastitu pravednost. Uspoređujući se s carinikom, vidi sebe kao daleko boljega. Možda je, prema ljudskim mjerilima, i bio u pravu – carinici su se smatrali javnim grešnicima jer su surađivali s Rimljanima. No zaboravlja da samo Bog vidi dubinu ljudskog srca. Nikakva usporedba s drugima ne može zamijeniti ono što Bog vidi svojim svemogućim pogledom.

Ovo je bila najveća prepreka koja je spriječila mnoge da prepoznaju Mesiju: njihova sigurnost u vlastitu pravednost i ljudsku perspektivu ograničenu samo na izvanjsko. „To zatvaranje ima neposrednog utjecaja na naše odnose prema bližnjima. Farizej, koji sam za sebe drži da je svjetlo i koji ne dopušta da mu Bog otvori oči, susret će bližnjega pun oholosti i nepravde.“[5] Zato će Gospodin reći da nije otišao kući opravdan. Budući da je već imao sve što je smatrao potrebnim, nije mogao prihvatiti spasenje koje mu je Bog ponudio.


DRUGI lik u prispodobi je carinik koji se ne usuđuje ni podići oči prema nebu dok moli. Udara se u prsa i ponavlja: „Bože, milostiv budi meni grešniku!“ (Lk 18,13). Isus dodaje: „Kažem vam, ovaj siđe opravdan kući svojoj, a ne onaj“ (Lk 18,14).

Carinik započinje svoju molitvu svjestan da je grešnik. Štoviše, svi u gradu znaju za njegove grijehe, jer je surađivao s okupatorima. Naizgled, ovo bi mogao biti velik nedostatak, no u stvarnosti mu upravo ta situacija daje „prednost“ pred farizejem: njegova potreba za Bogom očita je svima. Za razliku od farizeja, on ne traži sigurnost u vlastitim zaslugama niti u priznanju drugih, već isključivo u Božjem milosrđu. „On djeluje iz poniznosti, siguran samo u jedno – da je grešnik kojemu je potrebno milosrđe. Ako farizej ništa ne traži jer već sve ima, carinik može samo moliti za Božje milosrđe. I to je prekrasno: moliti za Božje milosrđe! Predstavivši se Bogu s ‘praznim rukama’, sa srcem koje ne skriva ništa i priznavši svoju grešnost, carinik nam pokazuje stav potreban za primanje Gospodinova oproštenja.“[6]

Carinikov stav potpuno je suprotan farizejevom. Ne smatra se pravednim, ne prezire druge, čak ni onda kad zna da ga svi gledaju s prijezirom. Isus kaže da „ovaj siđe opravdan kući svojoj“. Njegova nas molitva podsjeća na molitvu naše Gospe, koju je Bog pogledao s posebnom milošću zbog njezine poniznosti (usp. Lk 1,48). Marija će nas naučiti vjerno slijediti ovaj put, kako bi Bog i u našim životima mogao učiniti velika djela o kojima je Ona pjevala u svojoj hvali.


[1] KKC, br. 2559.

[2] Alvaro del Portillo, 40 godina sa svecem, br. 113.

[3] Rimski misal, Prva euharistijska molitva.

[4] Sveti Josemaría, Križni put, sedma postaja, br. 2.

[5] Sveti Josemaría, Susret s Kristom, br. 71.

[6] Papa Franjo, Audijencija, 1. lipnja 2016.

Izvor: Opusdei.org/hr

Pročitaj više

PREMIJERA U 20 SATI

Izvještavanje s lica mjesta ispred osnovne škole u Prečkom gdje se dogodio stravičan zločin, ubojstvo dječaka i ranjavanje učiteljice i djece, na novinarku HTV-a Vlatku Kalinić djelovao je poput životne prekretnice i odlučila je nakon toga temeljito promijeniti pogled na svoj život. Pokazala je to prvo na društvenim mrežama tj. kako ona voli kazati “izašla…

Na majici je janje koje ima etiketu na uhu. Etiketa se u stvarnosti stavlja janjetu na uho kao znak da je ono predodređeno za klanje. Svi smo mi svojim slabostima i grijesima stavili Božjem janjetu etiketu i osudili Ga. Ovdje etiketa simbolizira i patnju. Na etiketi se nalazi citat iz Biblije (Izaija 53,7) “Kao janje na klanje odvedoše ga”, kaže Eva, čiji status s Facebooka prenosimo u cijelosti.

Hrvatska pošta pružila je podršku humanitarnom projektu Hrvatskog Caritasa „Spasi kunu od propasti, daruj je za 1000 radosti!“ kako bi, zajedničkim snagama, pomogli potrebitima.