Proglas mons. Kutleše o kardinalu Kuhariću: Pozivam vjernike i sve druge osobe da mi izravno priopće sve vijesti koje su povoljne ili suprotne glasu svetosti omiljenog kardinala

Kauza beatifikacije sluge Božjega kardinala Franje Kuharića ide dalje, pa nakon što je točno prije godinu dana objavio da je dobila “zeleno svjetlo” iz Vatikana, mons. Dražen Kutleša sad je objavio proglas s pozivom za svjedočanstva o krjeposnom životu kardinala Kuharića. Mnogi vjernici dosad su svjedočili o zagovoru voljenog kardinala Kuharića. Proglas nadbiskupa Kutleše donosimo u cijelosti.

Autor: Vjerujem.hr
event 15.05.2025.
Pribić: Presnimka fotografije kardinala Franje Kuharića iz privatnog albuma/Pixsell


Sukladno čl. 3. Upute Kongregacije za kauze svetih Sanctorum Mater (dalje: Uputa), nakon što je 17. travnja 2012. godine dobiven pristanak Hrvatske biskupske konferencije (usp. čl. 41, §1 Upute), kao i Nihil obstat Dikasterija za kauze svetih (usp. 45, §1 Upute), očekujući službeno otvaranje Kauze za beatifikaciju sluge Božjega kardinala Franje Kuharića, ovime obavještavam vjernike Zagrebačke nadbiskupije, kao i sve ljude dobre volje da je ova inicijativa od interesa za našu mjesnu Crkvu i za Crkvu u hrvatskom narodu.

Kardinal Franjo Kuharić, zagrebački nadbiskup u miru, rođen je 15. travnja 1919. godine u Gornjem Pribiću. Za svećenika je zaređen 15. srpnja 1945. godine, a za biskupa je posvećen 3. svibnja 1964. godine. Svjedočeći i propovijedajući o Bogu koji je ljubav te živeći kršćanske kreposti, okrijepljen svetim sakramentima, umro je na glasu svetosti dana 11. ožujka 2002. godine u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu.

Na temelju svega navedenog pozivam vjernike i sve druge osobe da mi izravno priopće sve vijesti iz kojih se na bilo koji način mogu iščitati elementi povoljni ili suprotni glasu svetosti Sluge Božjega.

Prema kanonskim odredbama koje se odnose na ovaj slučaj, svi oni koji posjeduju spise (rukopise, dnevnike, pisma i sl.) ili kakvu drugu vrstu dokumentacije (video, audio i dr.) o sluzi Božjem kardinalu Franji Kuhariću pozvani su dostaviti ih Nadbiskupskom duhovnom stolu u Zagrebu, Kaptol 31, s naznakom: za Kauzu beatifikacije kardinala Franje Kuharića.

Ujedno određujem da ovaj Proglas bude pročitan u Župi sv. Siksta u Pribiću, u Župi Presvetog Srca Isusova u Rakovom Potoku, u Župi sv. Anastazije u Samoboru, u svim župama i ustanovama Zagrebačke nadbiskupije, da bude tri mjeseca izvješen na oglasnoj ploči Nadbiskupskog duhovnog stola (usp. čl. 1, §3 Upute) te objavljen na mrežnim stranicama Zagrebačke nadbiskupije, kao i drugim prikladnim sredstvima javnog priopćavanja.

Izvor: Zagrebačka nadbiskupija

Pročitaj više

Hrvatski biskupi pozivaju se na pravopisne odredbe u pisanju osobnih imena svjetovnih i duhovnih uglednika te povijesnih osoba, koje se prilagođuju hrvatskom jeziku. Beogradski nadbiskup odlučio da će katolici u Srbiji papu zvati – Leon XIV.

DOPISNIŠTVO KAPTOL

Usprkos tome što se o papi Leonu XIV. saznalo mnogo toga, kao da je jedna poveznica s njegovim prethodnikom Leonu XIII., po kojemu je uzeo ime, nedovoljno naglašena. Radi se naime o tome da je Leon XIII. bio poznat i po tome što je na kraju mise kao obveznu molitvu uveo svojevrstan mali egzorcizam tj. molitvu sv. Mihaelu Arkanđelu.

Činjenica je da imenica lav pripada općim nazivima za životinjsku vrstu, pa bez obzira što je to „kralj životinja“ nije primjereno dati ga ljudima ukoliko postoji istoznačna drugačija verzija. O tomu svjedoče i primjeri iz stranih jezika”, piše vlč. Vajdner, navodeći kako je na engleskom papa Leo, a lion – lav; u njemačkom je Löwe – lav, a papa je Leo; na francuskom je lion – lav.