Novi papa za katolike u Hrvatskoj i BiH je Lav XIV., a za katolike u Srbiji – papa Leon XIV.

Hrvatski biskupi pozivaju se na pravopisne odredbe u pisanju osobnih imena svjetovnih i duhovnih uglednika te povijesnih osoba, koje se prilagođuju hrvatskom jeziku. Beogradski nadbiskup odlučio da će katolici u Srbiji papu zvati – Leon XIV.

Autor: Vjerujem.hr
event 15.05.2025.
Photo: vecernji.hr/Stefano Spaziani/Newscom

Dok još traju rasprave treba li se ime novoga poglavara Katoličke crkve pisati kao papa Lav XIV. ili Leon XIV., dobili smo odgovor iz Crkve da je kriterij za odabir u izricanju imena Svetoga Oca na hrvatskom jeziku bio pravopis. Točnije, odredba pravopisa o “Pisanju riječi iz stranoga jezika – pisanju imena”.

Prema odredbi Hrvatskog pravopisa “Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje”, prilagođuju se hrvatskomu jeziku:

a) osobna imena pojedinih svjetovnih i duhovnih uglednika te povijesnih osoba: Ivana Orleanska, Karlo Veliki, kraljica Elizabeta, Luj XIV., papa Franjo, car Franjo Josip

b) osobna imena iz klasičnih jezika: Ahilej, Aristotel, Gaj Julije Cezar, Klitemnestra, Marko Licinije Kras, Medeja, Pitagora, Seneka, Sokrat

I Katolička crkva hrvatskog jezičnog područja, tj. Katolička crkva u Hrvatskoj i Katolička crkva u BiH (koja se kolokvijalno često naziva Crkvom u Hrvata) odlukom biskupa odlučila se držati toga pravopisnog pravila te ime novoga pape pisati i izgovarati kao – Lav XIV.

Zanimljivo, u Katolička crkva u Srbiji odlučila je ime novoga pape pisati kao Leon XIV, kako je danas objavljeno na Facebook stranici Beogradske nadbiskupije i mitropolije.

“Crkva, vođena Duhom Svetim, i dalje kroči putem povijesti kao Kristova zaručnica i narod Božji, okupljen oko nasljednika svetoga Petra. Radosno vas obavještavamo da je, po odluci kardinalskog zbora i nadahnućem Duha Svetoga, Crkva dobila novoga rimskoga prvosvećenika. Njegova Svetost Papa LEON izabran je da, kao nasljednik apostola Petra, predvodi cijelu Kristovu Crkvu u vjeri, jedinstvu i ljubavi. Slijedom toga, naš uzoriti kardinal dr. Ladislav Nemet, beogradski nadbiskup i metropolit, nalaže da se, u skladu s važećim odredbama Zakonika kanonskoga prava (kan. 838 §4) te važećim liturgijskim propisima Crkve, pristupi izmjeni u izgovoru euharistijskih molitava unutar svetih misa. Od dana objave ove odredbe, u svim svetim misama koje se slave na području Beogradske nadbiskupije, u euharistijskoj molitvi, kada se spominje Papa, izgovara se ime novoga Pape: LEON”, navodi se na stranici Beogradske nadbiskupije i mitropolije, dodajući kako ova promjena stupa na snagu odmah i obvezuje sve prezbitere i đakone koji predsjedaju svetim slavljima, kako u župnim zajednicama, tako i u samostanskim i redovničkim kapelama, crkvenim ustanovama i drugim pastoralnim prigodama.

Pročitaj više

Nastavljamo s nastavcima iz knjige “Pastir – Franjini izazovi, razlozi i razmišljanja o
njegovu pontifikatu”, koju su napisali Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin. Knjiga je nastala kao niz razgovora s papom Franjom, a na hrvatskom je izašla u nakladi “Figulusa” iz Koprivnice.

Danas nova „religija“ nastaje iz buke i decibela. To nije ironija, to je banalnost. I zamjena svetoga za spektakl. Kad se poziva da se heavy metal prepozna kao sustav vrijednosti i duhovno iskustvo – onda se ne govori samo o glazbi, nego predlaže ideološku i duhovnu zamjenu. No, ako religiju izjednačimo s glazbenim ukusom, izgubili smo i vjeru i glazbu. Jer religija bez svetoga postaje farsa. A glazba bez duše – buka.

Sedmoga dana devetnice svetom Šarbelu doznajemo iz knjige “Ljubav je blistava svjetlost” u nakladi “Kyriosa” o svjetlosti koja je svijetlila iz njegova groba i tekućini iz njegova tijela po kojoj su ljudi ozdravljali i obraćali se.