Naš suradnik Luka Capar objašnjava zašto je španjolska kraljica jedina nosila bijelo u susretu s papom Lavom XIV. – provokacija ili pravila odijevanja?

Tijekom papine audijencije, tradicionalni protokol nalaže da se muškarci oblače jednostavno, dok bi žene trebale nositi duge, crne haljine koje pokrivaju koljena, imaju visoke ovratnike i imati duge rukave. Ali postoji iznimka…

Autor: Luka Capar
event 21.05.2025.
Photo: Vatican News

Zašto je španjolska kraljica Letizia nosila potpuno bijelo u prisutnosti pape Lava XIV., dok su sve ostale žene nosile tradicionalno crno? Mnogi su mediji pohvalili kraljičin ‘remetiteljski’ potpuno bijeli stil. Oni, nažalost, ne poznaju tradiciju Le privilège du blanc

Ova papinski odobrena povlastica dopušta određenim katoličkim kraljicama i princezama da nose bijelo, a ne crno, u prisutnosti pape. Pogledajmo povijest Le privilège du blanc.

U katoličkoj simbolici (i ljudskoj simbolici), crna odjeća označava poniznost i želju da se ostane neprimijećen. Tijekom papine audijencije, tradicionalni protokol nalaže da se muškarci oblače jednostavno, dok bi žene trebale nositi duge, crne haljine koje pokrivaju koljena, imaju visoke ovratnike (bez dekoltea – nije dopušten u prisutnosti pape) i imati duge rukave.

Ali postoji iznimka za nekoliko katoličkih princeza i kraljica. Le privilège du blanc ili “privilegija bijelog”, u prisutnosti pape dodjeljuje se kraljevskim ženama sve dok su u dobrom odnosu s Katoličkom crkvom. Hereza ili nesakramentalni brak naveli bi Papu da ukine tu povlasticu. Na primjer, nizozemska kraljica Máxima, koja je katolkinja, no supruga je protestantskog kralja Willema-Alexandera, nema tu privilegiju.

Sljedeće kraljevske dame imaju Le privilège du blanc:

– Kraljica Belgije

– Kraljica Španjolske

– Velika vojvotkinja od Luksemburga

– Princeza od Napulja

– Princeza od Monaka

To je podsjetnik da Katolička crkva ima visoke standarde za odijevanje laika i priznaje katoličke monarhe kao sastavni dio kršćanskog svijeta. Le Privilège du Blanc nisu samo bijele haljine. Radi se o povijesti, utjecaju i ostaje bitan podsjetnik na povijest (i budućnost) kršćanstva.

Pročitaj više

Na dan kad je 21. svibnja daleke 879. godine Papa Ivan VIII. služio je svetu misu na grobu sv. Petra i blagoslovio kneza Branimira i cijeli hrvatski narod o čemu je u pismu od 7. lipnja iste godine pisao knezu Branimiru, 21. svibnja 2025. (dakle 1146 godina nakon), na istom je mjestu održana prva opća…

Između dviju inačica latinskoga imena ‘Leo’ u hrvatskome se trebalo odlučiti za jednu: ‘Leon’ ili ‘Lav’. Budući da postoje argumenti i za jedan i za drugi oblik i budući da se u javnosti pojavilo nekoliko osporavanja i negodovanja zbog odluke da se na hrvatskome sadašnjega papu u crkvenoj uporabi zove ‘Lav XIV.’, u ovome se prilogu nastoji predočiti određene kriterije i vodilje koje opravdavaju donesenu odluku koja ima svoje jasno utemeljenje ne samo u neospornoj širini dosadašnje uporabe imena ‘Lav’ nego i u dubljoj razložnosti toga Papina imena.

DOPISNIŠTVO KAPTOL

Imenovanje vikara Rimske biskupije, kardinala Baldassarea Reine, velikim kancelarom Papinskog teološkog instituta Ivan Pavao II. za bračne i obiteljske znanosti sama po sebi ne bi bila vijest da kardinal Reina nije naslijedio nadbiskupa Vincenza Pagliu, koji je u posljednjih nekoliko godina dospio u javnost svojim kontroverznim izjavama o pobačaju i eutanaziji.