Biskupi kritizirali program kluba “Močvara” i prozvali vlasti – zaustavite promicanje sotonizma, smrti, besramnosti, ništavila, mračnjaštva i ostalih dekadentnosti

Sotonizam, smrt, besramnost, ništavilo, mračnjaštvo i razne druge dekadentnosti, na najsiroviji se način nude sadržaji koji vrijeđaju osjećaje kršćana, a sigurni smo i puno drugih ljudi, očitujući ponajprije duhovno siromaštvo predloženih sadržaja kojima se – izvrćući stvarno značenje kršćanskoga pojmovlja, znakova i asocijativnosti – nastoji obescijeniti, vrijeđati, izrugivati kršćanstvo i same kršćane, unoseći nemir u cijelo društvo, navode biskupi Zagrebačke metropolije.

Autor: Vjerujem.hr
event 01.07.2025.
Photo: Sisačka biskupija

Biskupi Zagrebačke metropolije, kao i zabrinuti vjernici koji su im se obratili za pomoć, ostali neugodno iznenađeni isticanjem programa s događanjima tijekom idućih tjedana u zagrebačkome klubu ‘Močvara’, koji je financiran i javnim novcem građana grada Zagreba, dok udrugu koja upravlja tim klubom, između ostalih, financira i Ministarstvo kulture i medija, navodi se u priopćenju sa 64. sjednice biskupa Zagrebačke crkvene pokrajine, koja je održana u Sisku.

“S jedne strane umotani u razna imena koja ističu kulturu, a s druge ističući sadržajnu matricu na kojoj se promiču: sotonizam, smrt, besramnost, ništavilo, mračnjaštvo i razne druge dekadentnosti, na najsiroviji se način nude sadržaji koji vrijeđaju osjećaje kršćana, a sigurni smo i puno drugih ljudi, očitujući ponajprije duhovno siromaštvo predloženih sadržaja kojima se – izvrćući stvarno značenje kršćanskoga pojmovlja, znakova i asocijativnosti – nastoji obescijeniti, vrijeđati, izrugivati kršćanstvo i same kršćane, unoseći nemir u cijelo društvo”, navode biskupi držeći “nedopustivim da se takvi destruktivni, ujedno kulturalno plitki i uvrjedljivi programi financiraju iz javnih proračuna, pri čemu je zastrašujuće da je pristup tim događanjima i popratnim sadržajima omogućen i maloljetnicima”.

Zbog toga biskupi pozivaju i mjerodavne institucije, osobito one koje su zadužene za njegovanje istinske kulture, ali i one koje su dužne brinuti se za odgoj djece i mladih, da ne podlegnu pritiscima i nametljivim skupinama koje promiču nekulturu i besmisao.

Također, razgovarali su i o pogubnosti igara na sreću i kockanju te ovisnosti koju izazivaju igre na sreću.

“Biskupi osobito zabrinjavajućim smatraju to što se mjerodavne institucije u Hrvatskoj istinski ne zalažu u tome području, tako da se opravdano stječe dojam kako se u mnogočemu prihvaća zaštitnički odnos prema izvorištima i promicanju kockanja. Dovoljno je promotriti medije, gdje su u gotovo svim oblicima društvenoga komuniciranja i u prilozima raznih tematskih sadržaja – od informativnih i kulturnih, preko obrazovnih i gospodarskih, do zabavnih i sportskih – isprepleteni nametljivi promidžbeni poticaji koji usmjeruju ljude prema kockanju”, navode biskupi dodajući kako je “posebno bolno vidjeti kako se sije i ukorjenjuje promidžba koja se odnosi na djecu i mlade, u čemu su zoran primjer sportska natjecanja i sve što je s njima povezano”.

“Gotovo je nemoguće izbjeći promidžbu kojoj su izloženi i natjecatelji i gledatelji svih dobi, kako na stadionima, u dvoranama i na drugim borilištima, tako i pratitelji medijskih prijenosa, jer su sadržaji kockanja – bez imalo zadrške – trajno istaknuti tijekom utakmica i natjecanja, počevši od odjeće (dresova) samih natjecatelja i drugih proizvoda povezanih sa sportom, do reklamnih površina i sredstava koja vrve macima za ulov budućih žrtava kockanja. Tomu treba dodati da je posebno problematično novo otvoreno područje igranja elektroničkim putovima (on-line) koje zahvaća mlađe i ranjivije naraštaje, razvijajući se na ‘platformama’ koje su dostupne posvuda i u svakome trenutku. Takva vrsta igranja nadmašila je brojke fizičkih prisutnosti igrača u kockarnicama i svakako su uzrok daljnjih nestabilnosti u društvenome tkivu”, navode u priopćenju sa svojega susreta, kojega u cijelosti možete pročitati ovdje.

Pročitaj više

Korištena je tehnika “morfiranja”, odnosno transformacija slike tako da pokret usana odgovara riječima koje generira umjetna inteligencija, navodi Vatican News, dodajući kako lažni video nosi naslov “Papa Lav XIV. odgovara kapetanu Ibrahimu Traoreu – poruka istine, pravde i pomirenja”.

Papa Lav XIV. osudio je korištenje gladi kao sredstva ratovanja, nazvavši je „skandalom“ i „vrlo jeftinim načinom“ provođenja sukoba.

U nedjelju, 29. lipnja 2025., u zagrebačkom parku Maksimir održano je komemorativno bogoslužje u povodu 80. obljetnice ubojstva evangeličkog biskupa Philippa Poppa (1893.-1945). Park Maksimir odabran je kao mjesto sjećanja jer se, prema dostupnim informacijama, vjeruje da je biskup Popp upravo ondje pogubljen u noći s 29. na 30. lipnja 1945., te da je na području parka i pokopan.