Znate li što je škapular i da ga možete ‘obući’ sutra na svetkovinu Gospe Karmelske – njime možete zadobiti velike milosti i duhovne utjehe

Uoči Gospe Karmelske, koja je sutra 16. srpnja, karmelićani iz Splita objavili su zanimljive informacije o škapularu te kako ga primiti, što on znači i koje se milosti mogu dobiti po njemu.

Autor: Vjerujem.hr
event 15.07.2025.
Photo: karmel.hr

Nošenje Škapulara je vanjski znak unutarnje posvete Gospi. Škapular se prima samo jednom u životu, nosi se 24 sata, skriveno bez isticanja. Ono što se treba isticati jest život. Tko ga može primiti? Zreli vjernici (mladi i odrasli) koji žive kršćanski i sakramentalno, koji vole Mariju, koji u Mariji vide pomoć, zaštitu i Majku, koji žele taj odnos s Marijom graditi i njegovati čitav život. A smisao tog odnosa s Marijom je upravo Isus – nitko drugi. Osoba koja nosi Škapular postaje dio karmelske obitelji i dionik svih duhovnih milosti karmelskog reda, te više puta kroz godinu ima priliku zadobiti potpuni oprost.

Neke praktične napomene o primanju Karmelskog škapulara:

• Škapular može nositi svaka osoba koja se želi posvetiti Mariji, neovisno o tome da li već pripada nekoj crkvenoj/duhovnoj zajednici ili pokretu. Škapular je potrebno neprekidno nositi.

• Oblačenje škapulara, odnosno primanje u škapularsku bratovštinu, treba biti učinjeno s dostatnim znanjem o njegovom značenju.

• Smeđi karmelski škapular se sastoji od dva komadića smeđeg sukna povezanog vrpcama koji se stavljaju na prsa i leđa. Na jednoj strani se nalazi slika Srca Isusova, a na drugoj lik Gospe Karmelske. Kako bi se uskladila pobožnost i zahtjevi modernoga života, papa Pio X. je 1910. godine dopustio da se platneni škapular može zamijeniti nošenjem medaljice. Ipak, u obredu primanja škapulara, primanje treba biti učinjeno platnenim škapularom. Nakon toga može se bez ograničenja nositi medaljica karmelskog škapulara koja na sebi također ima lik Srca Isusova i Karmelske Gospe. Nije neophodno da se škapularska medaljica mora nositi oko vrata kao platneni škapular već može biti pričvršćena na odijelo, kao narukvica i sl. Po svom porijeklu i značenju škapulara kao Marijine odjeće preporučuje se nositi platneni škapular, ako prilike to dopuštaju.

• Prvi platneni škapular mora blagosloviti i staviti svećenik prema obredniku primanja karmelskog škapulara. Ukoliko se platneni škapular istroši te ga je potrebno zamijeniti novim, treba ga samo blagosloviti i nastaviti nositi, a blagosloviti ga može svaki svećenik. Isto tako svaku novu škapularsku medaljicu treba blagosloviti svećenik.

• Primanjem karmelskog škapulara postaje se članom velike duhovne obitelji – „Škapularske bratovštine” koja je povezana s karmelskim Redom te se ima udjela u njegovoj duhovnosti. To znači da članovi „Škapularske bratovštine” postaju dionici duhovnih dobara (svetih Misa, molitava i dr.) cijelog karmelskog Reda. Oni mogu uz uobičajene uvjete, dobiti potpuni oprost za sebe ili ga namijeniti za svoje pokojne u sljedeće dane:

Na dan primanja u “Škapularsku bratovštinu”,

16. srpnja – na svetkovinu Gospe Karmelske,

20. srpnja – na blagdan sv. Ilije proroka,

1. listopada – na blagdan sv. Male Terezije,

15. listopada – na svetkovinu sv. Terezije Avilske,

15. studenog – na blagdan Svih Svetih karmelskog Reda,

16. studenog – na Velikodušni dan karmelskog Reda,

14. prosinca – na svetkovinu sv. Ivana od Križa.

Uvjeti za stjecanje potpunog oprosta su sljedeći: sakramentalna sveta ispovijed, sveta Pričest, molitva na nakanu svetog Oca (Oče naš, Zdravo Marijo ili neke druge odgovarajuće molitve) i obnova obećanja bratovštini.

• Kao svakodnevna molitvena obveza za članove „Škapularske bratovštine“ preporučuje se neka od molitava Majci Božjoj (npr. posvetna molitva Karmelskoj Gospi, Anđeo Gospodnji, sveta krunica. isl. ) po kojoj će doći do izražaja srdačna prisnost s Majkom Marijom. Prema očitovanoj Gospinoj želji u Fatimi o pobožnosti prvih 5 subota u čast i zadovoljštinu Bezgrešnom Srcu Marijinu, za osobu koja nosi škapular, zacijelo bi bio čin ljubavi i zahvalnosti Gospi i izvor novih milosti da odgovore na ovaj Marijin poziv.

• Škapulare možete nabaviti u karmelskim samostanima ili u sakralnim radnjama i katoličkim knjižarama.

Gdje se sve nalaze muški i ženski karmelićanski samostani možete doznati ovdje.

Izvor: Karmelićani Split

Pročitaj više

DOPISNIŠTVO KAPTOL

Znate li koliko je kuna u kovanicama bilo po našim domovima i uredima prema podacima Hrvatske narodne banke na početku godine? Čak 155 milijuna eura! Znate li koliko ih je dosad darovano Caritasu kako ne bi propale? Samo 43.205 eura ili 325.541,00 kuna. Zagazili smo već u drugu polovicu godine, zar ćemo dopustiti da sve te preostale kune propadnu – bio bi to nečuven nemar.

Škapular je prvotno bio nešto poput zaštitnog naplećka koji se oblačio preko redovničkog odijela da bi ga se zaštitilo od prljanja i oštećivanja pri teškim težačkim poslovima. Bogu posvećene osobe po redovničkim zavjetima ubrzo su uvidjele bogatstvo simbolike koju je taj odjevni predmet imao za one koji su svoje konkretno življenje nastojali osmisliti u ključu…

U devetnici sv. Šarbelu donosit ćemo čudesne događaje iz njegova života. Danas iz knjige “Ljubav je blistava svjetlost” u nakladi “Kyriosa”. Molitvu za drugi dan devetnice možete pronaći na našoj Facebook stranici Vjerujem.hr.