Nakon Međugorja, Vatikan dodijelio još jedan “nihil obstat” za ukazanja u Slovačkoj – Gospa se trima vidiocima predstavila kao “Bezgrešna Čistoća”

Ukazanja započela su 5. kolovoza 1990., tri kilometra od Litmanove, malog sela bizantske katoličke tradicije u planinama sjeverne Slovačke, a uključivala su troje djece: Ivetku Korcákovú, 11 godina; Katku Ceselkovu, 12 godina; i Mitka Ceselku, 9 godina.

Autor: Vjerujem.hr
event 09.07.2025.
Photo: Facebook Pútnicke centrum Hora Zvir v Litmanovej/IKA

Dikasterij za nauk vjere – zahvaljujući novim normama objavljenim prošle godine – dao je zeleno svjetlo za javno bogoštovlje (nihil obstat) nakon procjene duhovnih plodova povezanih s navodnim Marijinim ukazanjima za koja se kaže da su se dogodila između 1990. i 1995. u Litmanovoj, na gori Zvir u Slovačkoj, donosi Vatican News, a prenosi Informativna katolička agencija IKA.

Kardinal prefekt Víctor Manuel Fernández poslao je pismo adresirano na nadbiskupa Jonáša Jozefa Maxima, prešovskog nadbiskupa za katolike bizantskog obreda.

Odgovorio je na nadbiskupov zahtjev u kojem navodi bezbrojne „iskrene i duboke ispovijesti“ i obraćenja, izražavajući zahvalnost za „mnoge duhovne plodove koje su stekli hodočasnici koji i dalje posjećuju to mjesto“ unatoč tome što je navodni fenomen završio prije trideset godina.

Gospine poruke sa gore Zvir

Analizirajući povezane poruke, Dikasterij je rekao da sadrže „dragocjene pozive na obraćenje“. To uključuje izjave poput: „Neka vas Isus oslobodi… I ne dopustite svom Neprijatelju da ograniči vašu slobodu, za koju je Isus prolio toliko krvi.“

Blažena Djevica Marija predstavlja se kao „sretna“ i poziva vjernike da pronađu pravi put do sreće u prepoznavanju da su bezuvjetno voljeni: „Volim te baš takvog kakav jesi… Želim da budeš sretan, no ovaj svijet te neće usrećiti.“

Volim te baš takvog kakav jesi

Nekoliko poruka ohrabruje vjernike pokazujući da put Evanđelja nije kompliciran te da nam pronalaženje radosti i mira u Gospodinu omogućuje da svjedočimo i širimo mir.

Također ističe se potreba za odgovorom i angažmanom na Gospodinovu inicijativu, oponašajući Krista, koji se daje iz ljubavi. Ljubav prema našoj braći i sestrama postaje sažetak našeg odgovora i našeg ispunjenja.

Dvosmislenosti i nejasnoće?

U pismu kardinal Fernández priznaje da ograničen broj poruka sadrži „neke dvosmislenosti i nejasne aspekte“.

Međutim, uzimajući u obzir ono što je već navela doktrinarna komisija o slučaju u izvješću iz 2011., vjeruje se da su to posljedica unutarnjeg tumačenja navodnih vidjelaca.

Nejasni aspekti posljedica su unutarnjeg tumačenja vidjelica

Ovih nekoliko poruka, zapravo se predstavljaju kao kao unutarnja iskustva. Oni koji ih žive pokušavaju ih prevesti u riječi, koje nužno postaju neprecizne.

z tog razloga, nadbiskup Maksim je pozvan da objavi zbirku „isključujući onih nekoliko izjava koje mogu uzrokovati zbunjenost i poremetiti vjeru“.

Što znači nihil obstat?

Dikasterij ponavlja da nihil obstat ne podrazumijeva priznavanje nadnaravne autentičnosti navodnih ukazanja, ali „ipak dopušta javno bogoslužje i priopćavanje vjernicima da, ako žele, mogu pristupiti ovom duhovnom prijedlogu bez rizika“.

Dikasterij dopušta javno bogoslužje

Navodna ukazanja započela su 5. kolovoza 1990., tri kilometra od Litmanove, malog sela bizantske katoličke tradicije u planinama sjeverne Slovačke, a uključivala su troje djece: Ivetku Korcákovú, 11 godina; Katku Ceselkovu, 12 godina; i Mitka Ceselku, 9 godina.

Blažena Djevica Marija predstavila im se pod naslovom „Bezgrešne Čistoće“.

Izvor: Informativna katolička agencija

Pročitaj više

Gospođa mi je dala znak da se približim. Bilo me je strah, nisam imala povjerenja. Mislila sam da se varam. Trljala sam oči. Bilo je uzalud. Ponovno sam pogledala i opet vidjela istu Gospođu. Tada sam uzela svoju krunicu iz džepa. Htjela sam se prekrižiti, ali nisam mogla podići ruku do čela. Padala mi je dolje. Još sam se više pobojala, ali nisam pobjegla.

HODOČASNIČKE STAZE

Riječ Fatima je, takoreći, drugo ime za vjernike u devetmilijunskom i napaćenom portugalskom narodu koji na poseban način štuje Blaženu Djevicu Mariju. Premda će u ovom tekstu biti ponajviše riječi o Fatimi i fatimskim ukazanjima, dobro je spomenuti još neka manje ili nikako poznata Gospina svetišta u Portugalu: Batalha, Alcobaça… Ta su svetišta i povijesni…

HODOČASNIČKE STAZE

Kardinal Daniélou rekao je za nju: „Najpoznatija osoba našega stoljeća nije Ivan XXIII. niti general Charles de Gaulle, nego Marta Robin.“