Nuncij Lingua: Crkva vidi mnogo dobrih, iznenađujućih plodova Međugorja. Tko ima uši, neka čuje!

Na temelju mnogih dobrih plodova može samo reći nema zapreke za hodočašća, pobožnosti, za širenje poruka, ako nisu u suprotnosti s naukom Crkve, rekao je nuncij za Hrvatski radio

Autor: Velimir Begić/Radio Mir Međugorje
event 18.01.2025.
Photo: Radio Mir Međugorje

Apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup Giorgio Lingua gostovao je u emisiji Hrvatskoga radija „Trag vjere“, urednika i voditelja Roberta Rogine te se osvrnuo na stanje u Crkvi u Hrvatskoj, aktualne teme – sinodu i sinodalnost, mlade i laike u Crkvi, a govorio je i o Međugorju. Komentirao je Notu ”Krlajica Mira” o duhovnom iskustvu Međugorja Dikasterija za nauk vjere.

”Rekao sam to u homiliji koju sam održao 14. srpnja prošle godine kada sam prvi put hodočastio u Međugorje. Nemoguće je da se Crkva sa sigurnošću izjasni o tome da se Gospa ukazala, jer oni koji kažu da su je vidjeli su jedna, dvije, tri pet… osoba. Svi ostali, iako su bili prisutni, nisu ništa  vidjeli. Ovo, naravno, vrijedi za svako ukazanje

Smatram da je Dikasterij napravio najrazumniji izbor, a to je da sudi prema vidljivim plodovima, a ne po korijenju koje je pod zemljom. Ako vidi da među tim plodovima ima i onih koji nisu dobri, uklanja ih, ali ne odbacuje sve one dobre kojih također ima.

Na temelju mnogih dobrih plodova može samo reći nema zapreke za hodočašća, pobožnosti, za širenje poruka, ako nisu u suprotnosti s naukom Crkve. Na taj se način iskazuje i poštovanje prema onima kojima se Gospa vjerojatno ukazala. Samo oni mogu reći jesu li je vidjeli ili nisu, a ne crkvena vlast. Nitko im nije dužan vjerovati jer ono što govore nije dio crkvenog učiteljstva, ali nitko ih ne može prisiliti da kažu da nisu vidjeli, ako jesu.

Vidimo mnogo dobrih, iznenađujućih plodova. Tko ima uši, neka čuje, rekao bi Isus”, kazao je nadbiskup Lingua o Međugorju.

Govoreći o Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj istaknuo je da je vidi kao živu Crkvu te da ga je po dolasku u Hrvatsku iznenadila prisutnost brojnih obitelji, mladih i djece. Dodao je da je upoznao mnoge duhovne pokrete, da je „zadivljen velikim brojem osoba koje pristupaju sakramentu ispovijedi“ te da je to za njega „znak duboke i autentične vjere“.

Mons. Lingua osvrnuo se i na „dobrovoljnu“ vjeru koju je primijetio, pojasnivši da pri tome misli na vjeru koja se uvelike usredotočuje na volju i dužnost, a ne na milost. „Kao da je spasenje plod zasluga, a ne dar“, istaknuo je te dodao da postoji rizik da se milost Božja doživi kao Božji dug.

„Božja ljubav nam prethodi. Moja dobra djela su odgovor, znak zahvalnosti za primljenu milost“, rekao je te dodao da su vjera i djela potrebni, ali da na prvome mjestu treba biti vjera, a potom djela.

Nadbiskup Lingua komentirao je i trendove opadanja broja vjernika u Katoličkoj Crkvi u drugim europskim zemljama i istaknuo da i Hrvatska može očekivati takvu budućnost.

„Danas nitko ne može živjeti na netaknutom otoku sreće. Previše smo međusobno povezani tako da problemi drugih, prije ili kasnije, postaju i naši problemi. Važno je pripremiti se i učiti na pogreškama drugih“, istaknuo je nuncij.

Govorio je o tome i što Crkva može ponuditi mladima danas i kako im prenijeti autentičnu evanđeosku poruku. Naglasio je kako su mladi vrlo osjetljivi na dvije stvari – na ljepotu i na osjećaj korisnosti. „Mlada osoba koja se ne osjeća korisnom ne shvaća zašto mora ići u Crkvu, koja je svrha življenja vlastite vjere. Danas ima toliko primamljivih alternativa koje su jaka konkurencija onome što Crkva nudi“, rekao je nuncij Lingua.

Apostolski nuncij u Hrvatskoj komentirao je i ulogu te djelovanje laika u Crkvi, istaknuvši da smatra kako su oni ti koji moraju u svijet donositi onu „ljepotu“ koju su pronašli u Crkvi odnosno u Kristu. Nuncij je dodao da je potrebno iznutra osvijetliti već postojeće strukture, unoseći u njih solidarnost, brigu za one posljednje, izgradnju mira, odgoj, podržavajući obitelj kao temeljnu stanicu društva i očuvanje prirode. Sve su to, rekao je, glavne zadaće laika.

Cijela emisija dostupna je na mrežnoj stranici Hrvatskog radija.

Izvor: Radio Mir Međugorje

Pročitaj više

HODOČASNIČKE STAZE

U Amerikama prije 500 godina postojao je veoma okrutan obred s ljudskim žrtvama u aztečkom carstvu. Svake godine bilo je žrtvovano 20.000 do 50.000 ljudi. Uglavnom su to bili zarobljenici ili robovi, a među njima su bili žene i djeca. Pretpostavlja se da je svako peto dijete bilo žrtvovano…

Glavni urednik vatikanskih medija Andrea Tornielli razgovarao je s nadbiskupom Aldom Cavallijem, apostolskim vizitatorom u župi Međugorje. Radio Mir Međugorje donosi cjeloviti prijevod intervjua.

HODOČASNIČKE STAZE

Svetište „Gospe od Pilara“ (Stupa) u Zaragozi stoljećima privlači mnogo hodočasnika. Blagdan „pilarica“ 12. listopada je dan španjolštine, odnosno, dan Španjolske i svih naroda španjolskoga jezika i kulture. Ali 1640. godine jedno posebno čudo učinilo je ovo svetište još slavnijim. Osamnaestogodišnji mladić Miguel-Juan Pelicer iz Calande pao je s kola koja su vukle dvije mazge,…