PRENOSIMO

BISKUP ORGULJAŠ: Banjolučki biskup mons. Željko Majić ispričao je Glasu Koncila kako za polnoćku završio za orguljama, a ne za oltarom

“Svemu je prethodila moja prehlada zbog koje nisam mogao govoriti, pa ni propovijedati na ponoćki…”, isprčao je mons. Željko Majić.

Autor: Marino Erceg/Glas Koncila
event 14.01.2026.
Photo: Dejan Rakita/Pixsell

I u banjolučkoj katedrali sv. Bonaventure svečano je bilo na misi ponoćki. No mnoge je možda iznenadilo da se banjolučki biskup Željko Majić tijekom mise umjesto za oltarom našao – uz orgulje! Fotografija i izvještaj s ponoćke, koju je predvodio rektor katedrale Pero Ivan Grgić u koncelebraciji s mons. Antom Orlovcem, objavila je Banjolučka biskupija, a za njom i neke fotografske agencije iz Hrvatske, koje je također zaintrigirao neobični događaj.

»Naša je situacija takva – nema nas puno i ponekad se dogodi da se biskup nađe u nekom neočekivanom zadatku. Svemu je prethodila moja prehlada zbog koje nisam mogao govoriti, pa ni propovijedati na ponoćki. Najprije sam pomislio poslušati savjete ljudi oko sebe – da je bolje da se utoplim, povučem i da budem zdrav za slavlja koja me čekaju ostalih dana. Ali navečer sam vidio da ipak za naše prilike dosta vjernika dolazi na ponoćku. I tada sam odlučio da ću biti s njima, a kako je orguljaš ostao svirati na ponoćki u Prnjavoru, tako sam ja onda preuzeo njegov zadatak. Na kraju sve je bilo dobro – i misa je bila svirana, a i idućih sam dana bio zdrav za Božić, zatvaranje Svete godine i druga slavlja«, pojasnio je biskup Majić u kratkom telefonskom razgovoru za Glas Koncila.

U svemu banjolučki biskup vidi zapravo odgovaranje na konkretne pastoralne potrebe koje su svojstvene biskupiji čiji je on pastir. »Možda se takve situacije čine neobičnima, ali nama su uobičajene. Bila je to i hladna noć, a ni crkvu ne možemo tako brzo ugrijati. I onda tako pustiti ljude, da budu na ponoćki, u hladnoj crkvi i bez pjesme… Svaka je misa uzvišena, ali ponoćku ipak pamtimo po pjesmi. Tako sam se i ja onda prihvatio zadatka oko orgulja«, rekao je mons. Majić. Na misi ponoćki umjesto biskupove propovijedi vjernicima je pročitana zajednička božićna poruka biskupa Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine.

Od sjemenišnih je dana biskup Majić učio svirati, a neko je vrijeme bio i katedralni zborovođa u Mostaru. »Moje su me službe malo udaljile od glazbe, ali prsti puno toga jednostavno zapamte. Božićne pjesme mogu se odsvirati bilo kada – u podne i u ponoć. Njih se ne može zaboraviti svirati, to je kao kada se nauči voziti bicikl«, dodao je biskup Majić. Zajedno s biskupom Majićem za orguljama svečani je ton ponoćki dalo svojim glasovima i desetak zborašica.

Izvor: Glas Koncila

Pročitaj više

Posljednjih nekoliko godina susrećem se s mnogo Ukrajinaca u Međugorju i u Ukrajini. I sam budem zapanjen kada vidim koliko njima znači Međugorje, Gospina blizina, molitva… Međugorje im daje nadu u bolje sutra, po molitvi dobivaju mir u svojim srcima. Mnogi roditelji plaču nad ubijenom djecom, žene za muževima, djeca za roditeljima. No Gospina blizina ih umiri i dadne im snagu da mogu nastaviti svoj život, bez mržnje, bez osvete.

Ono što se u 19. stoljeću sramotno nazivalo “iskušenjem melankolije”, moderni pastiri i liječnici bez oklijevanja dijagnosticiraju kao teški oblik kliničke depresije.

Taj događaj prepoznala je i službena Crkva pod nazivom „prvih sedam dana ukazanja“, kako je zbivanja od 24. lipnja do 3. srpnja 1981. nazvalo Međunarodno istražno povjerenstvo Svete Stolice za Međugorje, koje je 2010. osnovao papa Benedikt XVI. i vodstvo povjerio kardinalu Camillu Ruiniju, koji je nedavno preminuo.