Skoknuli smo do Bolivije na početku Velikog tjedna kako bi u “Popcastu by Darko Pavičić” ugostili hrvatskog misionara u Boliviji fra Ivicu Vrbića i kako bi kroz njegovo svjedočanstvo doživjeli jedan sasvim drukčiji Uskrs od onoga na kakav smo navikli. Naime, fra Ivica Vrbić služi u jako siromašnom kraju i osim što je svećenik tamošnjem stanovništvu, on im pomaže i oko lijekova, hrane, školovanja…
Fra Ivica Vrbić član je Hrvatske kapucinske provincije svetog Leopolda Bogdana Mandića. Potječe iz srednje Bosne, župe sv. Josipa Zavidovići, a zbog ratnih neprilika s obitelji krenuo je u izbjeglištvo, najprije u Zagreb, zatim u Vinkovce, te kraće vrijeme u Gvozd. Srednju školu pohađao je u Varaždinu kao đak kapucinskog konvikta, a u međunarodni novicijat stupio u rujnu 2001. u talijanskom mjestu Santarcangelo di Romagna, gdje je godinu dana kasnije položio i prve zavjete. Studirao je i diplomirao na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, gdje je položio i doživotne 2006. da bi u Zagrebačkoj katedrali 2008. bio zaređen za đakona, a 2009. za svećenika. U zagrebačkoj Dubravi, u župi sv. Leopolda obavio je đakonski praktikum, zatim dvije godine bio župni vikar, te četiri godine upravitelj župe. U isto vrijeme bio Nacionalni duhovni asistent Franjevačke mladeži od strane kapucina, te gvardijan i savjetnik Provincije. U siječnju 2016. prima misijski križ te odlazi u misije u Boliviju te djeluje u misiji Minero, nadbiskupija Santa Cruz, koja civilno gledajući prostorno obuhvaća dvije općine s približno 50.000 stanovnika, dok u crkvenom smislu skrbimo za župu Minero te jednu «skoro župu Fernandez Alonso» (ovo je službeni naziv). Pored ova dva mjesta misijski, odnosno evangelizacijsko-socijalno, djeluje na 20 filijala rasprostranjenih na gotov 1.400 kvadratnih kilometara, međusobno povezanim većinom makadamskim i zemljanim putevima koji u vrijeme kišne sezone postaju teško prohodni, a često i neprohodni.
U tome dijelu Bolivije više nego ekonomska prisutna velika moralna kriza koja koči i duhovni rast ovoga naroda. Više od dvije trećine parova živi u konkubinatu (nisu ni civilno ni crkveno vjenčani) što omogućuje partnerima slobodu u raskidanju prijašnje i lakši početak nove veze. Premda se neki od parova odlučuju za ženidbu, to sigurno neće učiniti u neparnoj godini, jer je prema sinkretističkom shvaćanju vjere takav brak u samom početku osuđen na propast. Oko 65 % djece odrasta u obiteljima bez prisustva bioloških očeva.
Kako radost Uskrsa dolazi i u takve krajeve, pogledajte u razgovoru fra Ivice Vrbića u “Popcastu” večeras, u četvrtak, u 20 sati na našem portalu, portalu Večernjeg lista te YouTube kanalu Večernjaka.
