I PATER IKE SJETIO SE TITOVE SMRTI: Autobus su zaustavili svatovi, otpili smo bukaru vina i čuli na radiju da je umro Tito – nastao je muk, ali nitko nije zaplakao. Nego smo nazdravili!

Svjedočanstvo Tereze Kesovije o Titovoj smrti mnoge je podsjetilo na te dane, pa tako i poznatog isusovca p. Iku Mandurića, čiju objavu s njegova Facebooka prenosimo u cijelosti.

Autor: Vjerujem.hr
event 04.05.2026.

Sjetih se i ja onog trenutka kad je Tito umro (o tome sam već prije govorio):

Te osamdesete godine još uvijek sam se smatrao ateistom – što je bila najstrašnija stvar koju sam sebi morao priznati. Netko je nedavno napisao: “Ako Boga nema, ništa nije važno. Ako Bog postoji, onda je to najvažnije.” Baš to sam osjećao u srcu. Stoga sam bio spreman učiniti sve da spoznam postoji li Bog – jer to sve mijenja. Prožimao me veliki očaj zbog nepobjedivog komunizma u kojemu sam odrastao. Teško mi je bilo prihvatiti da je moj narod zarobljen, i da će tako biti dok god sam živ: da je zemaljski život nepravda i ropstvo, dok vječnoga ni nema. S tom zebnjom sam otišao na seminar u Split 1. svibnja 1980. godine.

Tri dana kasnije vraćao sam se ispunjen – zadivljen, začuđen, ohrabren susretom s čovjekom kojeg sam nesumnjivo doživio kao svjedoka živog Boga. To je sve mijenjalo. U tim popodnevnim satima te nedjelje 4. svibnja truckalo je autobusom nekoliko nas posuških srednjoškolaca na putu prema kući, dok sam se neprestance vraćao na događaje sa seminara profesora Ivančića, i smišljanje što ću sve poduzeti da i sam Boga susretnem.

Oko 3 popodne, naišli smo negdje oko Ciste Provo na lokalne svatove. Zaustavili su autobus, i jedan mladić je ušao s bukarom vina nudeći sve putnike. I ja sam sam nazdravio gutljajem crnog vina radosnom svatu. Po njegovom izlasku, čim je autobus krenuo, na radiju se prolomila vijest: „Umro je drug Tito!“

Nastao je muk. Zebnja, neizvjesnost. Ali, naravno, nitko živ nije zaplakao. Koliko je bilo onih koji su kao i ja likovalo, ne mogu sebi dopustiti prorokovati. Ali znam svoje misli: kroz glavu mi je prošlo: gle kako se sve potpuno okrenulo: U Split sam dakle odlazio s poražavajućom konstatacijom: Komunizam je vječan, Boga nema; nemam se čemu nadati. A vraćam se prepun nade. Bog postoji, i ja ću ga naći; Tito je umro i nagovijestio smrt Jugoslaviji, i mi smo tome – čudesno – svi u autobusu nazdravili!

Ja mislim da bi bilo sve isto i da je Terezija bila s nama u autobusu. Ma koliko to bilo nezamislivo.

(tipična sekvenca puta prema Cisti na kojoj se sve zbilo)

Izvor: Ike Mandurić Facebook

Pročitaj više

Uslijed župnikove bolesti i već pristunih izazova osiromašenog banjolučkog kraja, dugovi i zalihe vina su se nagomilale, a mi prenosimo župnikov apel svim župama u Zagrebu, kao i onima koji će ovih dana pohoditi neku od sljedećih župa da kupovinom podrže rad i napor naše braće u susjednoj Bosni i Hercegovini te pomognu župi da „prodiše“.

Danas, uoči sutrašnje 45. obljetnice međugorskog fenomena, posljednji je dan devetnice Kraljici Mira, koja je posebno obilježena večernjom molitvom na Brdu ukazanja u Međugorju. Gdje je vidjelica Marija Pavlović Lunetti tijekom devetnice u 23 sata imala ukazanje, prenoseći Gospine poruke i poticaje.

Nisam želio napisati životopis svetoga Franje, nego roman o njegovu odrastanju. Zanimalo me kakav je bio prije nego što je postao svetac, što ga je oblikovalo, što ga je privlačilo, protiv čega se bunio i zašto je osjećao da život koji mu je unaprijed bio pripremljen nije dovoljan.