Molitva za one koji vrijeđaju ili – kako ne šutjeti nego zaustaviti omalovažavanje kršćanskih svetinja

Zato što kršćani šute. Zato što se naše svetinje – Gospa, križ, euharistija – smatraju „sigurnim metama“. Mi kršćani ne odgovaramo paljenjem, prosvjedima, prijetnjama. Odgojeni smo da se ne smije izrugivati tuđa svetinji. Naši su nas roditelji učili poštovanju. A nasljedovali smo Krista koji je šutio pred Pilatom – ali je u pravo vrijeme rekao istinu: „Za to sam došao – da svjedočim za istinu.“ I zato – vrijeme je da ne šutimo.

Autor: P. Anto Bobaš
event 22.07.2025.
Photo: Hrvoje Jelavic/Pixsell

Nedavni slučaj iz Švicarske, u kojem je političarka Sanija Ameti pucala iz pištolja u sliku Djevice Marije i malog Isusa, i to objavila na društvenim mrežama, ostavlja nas bez riječi. Ipak, šutnja više nije odgovor. Suviše često i suviše dugo, svetinje naše kršćanske vjere postaju mete uvreda, izrugivanja i nasilnih provokacija – od javnih osoba do medijskih platformi.

U isto vrijeme, u našoj Domovini, skupina mladića bez srama snima provokativne i uvredljive sadržaje na Pješčari – mjestu gdje su naši hrvatski branitelji 1993. krvlju obranili slobodu Lašvanske doline. Mjesto gdje je 68 života bilo položeno na oltar domovine. Danas se ondje – pleše, viče, provocira.

I sve to bez osude onih koji se inače zaklinju u toleranciju, dijalog i mir. Zašto se to događa?

Zato što kršćani šute. Zato što se naše svetinje – Gospa, križ, euharistija – smatraju „sigurnim metama“. Mi kršćani ne odgovaramo paljenjem, prosvjedima, prijetnjama. Odgojeni smo da se ne smije izrugivati tuđa svetinji. Ne ismijavamo proroka Muhameda. Ne gazimo Kur’an. Ne ulazimo u džamije za vrijeme molitve da bismo vrijeđali.

Naši su nas roditelji učili poštovanju. A nasljedovali smo Krista koji je šutio pred Pilatom – ali je u pravo vrijeme rekao istinu: „Za to sam došao – da svjedočim za istinu.“

I zato – vrijeme je da ne šutimo. Mi, vjernici, ne tražimo privilegije. Samo tražimo poštovanje. Nećemo uzvratiti mržnjom. Ali ćemo braniti. Braniti riječju, istinom, molitvom, zakonima i pozivom na odgovornost.

Jer pucanj u Gospin lik nije „umjetnost“, već nasilje nad vjerničkom dušom. Jer ismijavanje Tijela Kristova na platformama poput Apple TV+ nije satira – nego skrnavljenje. Ako se kršćanska svetinja može unakaziti bez posljedica – što to govori o duhu našeg vremena?

A mi – mi ćemo odgovoriti kao kršćani.

Molitva za one koji vrijeđaju:

Gospodine Isuse Kriste, kojeg su pljuvali, bičevali i razapeli, oprosti onima koji i danas ranjavaju Tvoje lice.

Za one koji u tami mržnje gađaju sliku Tvoje Majke – molimo Te: prosvijetli ih.

Za one koji ismijavaju svetinju Euharistije – molimo Te: otvori im oči.

Za one koji ne poznaju svetost – molimo Te: daruj im strah Božji, a nama daj mudrost, postojanost i hrabrost – da ne uzvratimo zlom, nego da svjedočimo ljubavlju, jasnoćom i vjernošću Tebi.

Djevice Marijo, pogođena i izranjena, primi nas pod svoj plašt, da nikada ne posumnjamo u pobjedu Tvoje nježnosti nad svakom grubom šakom ovoga svijeta.

Amen.

Pročitaj više

Devetnicu sv. Šarbelu završavamo jednom od njegovih propovijedi iz knjige “Ljubav je blistava svjetlost” u nakladi “Kyriosa”. Sutra je blagdan sv. Šarbela.

Sv. Ignacije Lojolski odličan je svetac za naše zaposlene i aktivnostima prenatrpane živote. Prvim svojim sljedbenicima je sv. Ignacije preporučio da nikad ne propuštaju vježbi zvanu Egzamen (Ispit savjesti – introspektivnu molitvu na kraju dana). Njime prepoznaješ pokrete Božjeg Duha nasuprot drugim pokretima i daješ mu prostora da te pomogne, izgrađuje, osnaži, vodi…

Rock-glazba često je bila mjesto slavljenja tame – ali još češće mjesto razotkrivanja karaktera. Tko si i kakav si kad se ugase svjetla? Tko si kad više nema publike ispred tebe?
Ako tada ostaneš čovjek – onda si glazbenik s dušom. Ako ne – onda si samo izvođač tame. A u tami je lako svirati. Lako se sakrije sve. Na svjetlosti sve se vidi – a svjetlost traži poniznost.