Ovih smo dana medijski okruženi člancima koji svjedoče o životu i mislima pape Franje, kao i o njegovom javnom djelovanju. Svjetovnim imenom Jorge Mario Bergoglio, rođen 1936., poznat kao papa Franjo, napustio nas je na uskrsni ponedjeljak, 21. travnja 2025., u 88. godini života. Teško je, ljudski i kršćanski gledano, oteti se dojmu da je Crkva izgubila velikog duhovnog pastira koji je svojim životom svjedočio Kristovu ljubav te kroz iskreno i ponizno djelovanje bio tako blizak narodu, a istovremeno uspio zadržati i održati dostojanstvo i načela Crkve.
U vremenu kada svijet traži nadu i autentičnost, papa Franjo bio je živući znak Božjeg milosrđa među nama. Nekoliko je činjenica koje nam nikako ne smiju promaknuti u ovim velikim danima.
Devetnica Božjem milosrđu
Nalazimo se u Devetnici u čast Božjeg milosrđa, koja je započela na Veliki petak, 18. travnja, i traje sve do Nedjelje Božjeg milosrđa, ove godine je to 27. travnja. Sveta Faustina, odnosno Helena Kowalska, rođena 25. kolovoza 1905. godine u selu Glogowiec u blizini Łódźa (Poljska), kao treće od desetero djece u obitelji Marianne i Stanislawa Kowalskog, redovnica je kojoj se 22. veljače 1931. godine ukazao sam Isus i tražio:
“da se naslika slika Milosrdnog Gospodina s natpisom: Isuse, uzdam se u Tebe, i da se uvede nedjelja Božjeg milosrđa – na prvu nedjelju po Uskrsu.” (usp. Dn 47-49).
U svojoj objavi, Isus je također tražio da se kroz devet dana moli svaki dan za određenu skupinu duša. Sveta Faustina je zapisala u svom Dnevniku kako ne zna za koje duše treba moliti:
„Odgovorila sam: ‘Isuse, ne znam kako se moli ova devetnica i koje duše trebam prvo dovesti u Tvoje najmilosrdnije Srce.’ Isus mi reče da će mi svaki dan kazati koje duše trebamo dovesti u Njegovo Srce.“ (Dn 1209)
Za vrijeme Devetnice dovodimo Božjem milosrđu skupine koje je sam Isus odredio:
„cijelo čovječanstvo, a osobito bijedne grješnike; duše svećenike i redovnike; sve pobožne i vjerne duše; duše pogana i onih koji me još nisu upoznali; duše heretika i odmetnika; tihe i ponizne duše i duše male djece; duše koje posebno časte moje milosrđe; duše koje su u tamnici čistilišta.“
Svetkovina Božjeg milosrđa
U svom Dnevniku sveta Faustina zapisala je kako je sam Isus tražio svetkovinu mMilosrđa i o oprostu kojeg možemo dobiti toga dana. Tako je zapisala Isusove riječi:
„Ja želim da bude svetkovina Milosrđa. Želim da ta slika koju ćeš naslikati kistom bude svečano posvećena u prvu nedjelju po Uskrsu. Ta nedjelja treba biti svetkovina Milosrđa.“ (Dn 49)
„Želim da svetkovina Milosrđa bude utočište i zaklon svim dušama, osobito bijednim grješnicima. Toga dana bit će otvorene nutrine mojega milosrđa i ja ću izlijevati mora milosti na duše koje se približe izvoru mojega milosrđa. Duša koje se ispovjedi i pričesti dobit će potpuni oprost od grijeha i kazni. Toga su dana otvorene sve rijeke Božjih milosti. Neka se ne boji približiti k meni niti jedna duša, makar joj grijesi bili poput purpura.“ (Dn 699)
Sveta Faustina ostavila nam je u svom Dnevniku veliko blago i odgovornost da širimo Božje milosrđe te da već u ovom životu živimo natopljeni Božjom ljubavlju i milosrđem koje Isus ima za svakoga čovjeka.
Baš poput pape Franje, i veliki papa Ivan Pavao II. bio je poznat po posebnom štovanju Božjeg milosrđa. Dana 8. travnja 1993. godine, prve nedjelje poslije Uskrsa, papa Ivan Pavao II. na Trgu sv. Petra u Rimu proglasio je svetu Faustinu blaženom, a prve nedjelje poslije Uskrsa, 30. travnja 2000., i svetom. Tako je sveta Faustina postala prvom sveticom trećeg tisućljeća.
Važan je događaj i 17. kolovoza 2002. u Poljskoj, kada je sveti papa Ivan Pavao II. posvetio svijet Božjem milosrđu. Posvetu je proslavio nakon što je također posvetio Svjetsko svetište Božjeg milosrđa u gradu Łagiewniki, u predgrađu Krakova.
Često je i sam papa Franjo citirao svetog Ivana Pavla II. u propovijedima i podsjećao na njegove riječi da: “Vatru milosrđa valja prenijeti svijetu. U Božjem će milosrđu svijet pronaći mir, a čovjek sreću.”
Oproštaj od pape Franje
Odlazak pape Franje baš u danima Devetnice pokazuje nam kako Bog sve vodi svojom rukom, nježno i točno onako kako treba. Kako je i sam Isus po objavi svete Faustine obećao izlijevanje mora milosti onima koji budu štovali njegovo milosrđe, sa strahopoštovanjem promatramo kako se ta ista milost izlijeva i na život pape Franje.
Sprovod pape Franje i ovozemaljski oproštaj s njime, danas u subotu, 24. travnja 2025., dan je prije sutrašnje proslave svetkovine Milosrđa. Promatramo kako se život pape Franje, polaganjem njegova tijela u grob, poput rijeke završava svojim ovozemaljskim tokom i ulijeva u puninu života, sjedinjujući se sa svojim Izvorom.
Dok svoje ljudske osjećaje tuge stavljamo u ruke Milosrdnog Isusa, osjećamo zahvalnost za život pape Franje, za njegov predan rad i služenje Crkvi, kao i zahvalnost što je za vrijeme svog ovozemaljskog života bio uronjen u Božje milosrđe, u koje ga je sam Otac baš u vrijeme devetnice i pred sam blagdan pozvao k sebi da nas u nebu zagovara i moli za nas.
Nastavimo i mi moliti za dušu pape Franje, koji se vratio u Očev dom, a upravo za taj se susret spremao cijeli život. Kako je i sam u jednoj od svojih propovijedi na misi u Domu Svete Marte, davne 2016. godine stavio pred sve nas pitanje:
“Što će biti onoga dana kada stanem pred Isusa? Što ću mu odgovoriti kada me bude pitao o mojim talentima i kako sam ih koristio? Što će biti kada bude govorio o mojem srcu? Što će biti kada me bude pitao o sjemenu vjere? Je li to sjeme donijelo ploda ili je ostalo skriveno?”
Te nastavio:
“Nakon suda postoje samo pakao i nebo. Netko bi mogao reći: „Oče, to me straši!“ No to je istina, jer ako ne njegujem svoje srce, ako mi Gospodin nije blizu, ako je daleko od mene, postoji opasnost da se udaljim od Njegove vječnosti. To je zastrašujuće!”
I kao ohrabrenje na toj misi papa je poručio: „Budi vjeran Bogu do kraja!“ (usp. Otk 2,10).
“Vjernost Gospodinu nas nikad neće razočarati. Kada bi svatko od nas bio vjeran Gospodinu, onda bismo poput sv. Franje mogli reći: „Dođi, sestrice smrti.“ Ako budemo vjerni Gospodinu, nećemo imati straha pred smrću i na Dan suda ćemo moći pogledati Gospodina te mu reći: „Gospodine, mnogo sam griješio, ali sam nastojao biti vjeran.“ A Gospodin je dobar. Moj savjet je: Budi vjeran Gospodinu do smrti i nagradit će te vijencem života. Bude li tvoja vjernost takva, nećeš imati straha pred sudom.”
Baš kao što su to za života činili papa Franjo, sveta Faustina i sveti Ivan Pavao II., i mi smo pozvani svojim životom svjedočiti Božju ljubav i obećanja koja nam je dao sam Isus.
Neka nam uvijek, a ne samo u ovoj devetnici i sutrašnjoj proslavi svetkovine Božjeg milosrđa, u srcu stoji pouzdanje i rečenica: “Isuse, uzdam se u tebe.”
(Citati i objave svetoj Faustini prema knjizi: Faustina Kowalska, Dnevnik. Milosrđe Božje u mojoj duši, Družba svećenika Srca Isusova (SCJ), Zagreb 2016.)