OVAKO JE GOVORIO PAPA FRANJO… O ogovaranju, brbljanju i zavisti

Papa Franjo često je kritizirao ogovaranje i držao je velikim grijehom. Kao i zavist i brbljanje… Pročitajte što je Franjo rekao o tome.

Autor: Vjerujem.hr
event 24.04.2025.
Photo: Pixabay

Ogovaranjem kršćani ubojice riječima ubijaju svoju braću

Oni koji žive osuđujući bližnjega, govoreći loše o bližnjem, licemjeri su, jer nemaju snage, ni odvažnosti vidjeti vlastite mane. Isus o tome ne govori opširno. Ali će reći da je svatko ubojica tko u svom srcu mrzi brata. Također i apostol Ivan, u svojoj Prvoj poslanici, jasno veli: tko mrzi svoga brata, ubojica je, tko osuđuje vlastitoga brata, hodi u tami. Uvijek kada u svom srcu sudimo svoju braću, ili još gore kada ih pred drugima ogovaramo, mi smo kršćani ubojice. Kršćanin ubojica. A nisam ja to rekao, nego Gospodin.

A u tome nema dvojbe. Ako ogovaraš brata, ubijaš ga. A mi, svaki put kad to činimo, oponašamo Kajinovu gestu, prvog ubojice u povijesti.

Brbljanja su razorna i ubijaju našu braću

Kršćanin se mora oprijeti napasti da se miješa u život drugih. Jedno je uspoređivanje, uspoređivati se s drugima. Kada je u tijeku uspoređivanje, obično se javlja gorčina a također i zavidnost, a zavist nagriza kršćansku zajednicu, nanosi joj veliku štetu, đavao upravo to želi.

Drugi je pak brbljanje. Započinje u rukavicama, a završava guljenjem kože bližnjega. I u Crkvi se puno brblja! A i mi kršćani puno brbljamo, a brbljanje je međusobno guljenje kože. Međusobno nanošenje štete. To je kao da se želi umanjiti drugoga, umjesto da rastem, trsim se da drugi bude manji od mene i tek se tada osjećam velik.

Ne ide to tako! Izgleda da je lijepo brbljati… Ne znam, ali izgleda lijepo. Najprije ogovaraš jednu osobu, potom drugu, pa opet drugu i na koncu te od toga zaboli trbuh. A zašto? Brbljanje je takvo, u početku ti godi potom te ništi, uništi ti dušu. U Crkvi su razorna brljanja, zaista su razorna… jer je u njima pomalo i Kajinov duh: ubiti brata jezikom; ubiti brata.

Izvor: “Franjina Crkva” (Večernji list, Zagreb)

Pročitaj više

Rock-glazba često je bila mjesto slavljenja tame – ali još češće mjesto razotkrivanja karaktera. Tko si i kakav si kad se ugase svjetla? Tko si kad više nema publike ispred tebe?
Ako tada ostaneš čovjek – onda si glazbenik s dušom. Ako ne – onda si samo izvođač tame. A u tami je lako svirati. Lako se sakrije sve. Na svjetlosti sve se vidi – a svjetlost traži poniznost.

Zato što kršćani šute. Zato što se naše svetinje – Gospa, križ, euharistija – smatraju „sigurnim metama“. Mi kršćani ne odgovaramo paljenjem, prosvjedima, prijetnjama. Odgojeni smo da se ne smije izrugivati tuđa svetinji. Naši su nas roditelji učili poštovanju. A nasljedovali smo Krista koji je šutio pred Pilatom – ali je u pravo vrijeme rekao istinu: „Za to sam došao – da svjedočim za istinu.“ I zato – vrijeme je da ne šutimo.

Knjige “Ljubav je blistava svjetlost” u nakladi “Kyriosa” donosi detalje o neraspadnutom tijelu sv. Šarbela i vodi koju su redovnici nakon 50 godina još uvijek prikupljali nakon njegove smrti. Na njegovom grobu mnogi su trenutačno ozdravljali i obraćali se… Danas je predzadnji dan devetnice sv. Šarbelu.