Papin sprovod u subotu, a od sutra u vatikanskoj bazilici bit će izloženo u lijesu, a ne „na visokom odru“ kako je odredio sam Franjo

Sprovod pape Franje održat će se u subotu, 26. travnja, u 10 sati na trgu ispred Bazilike svetog Petra.

Autor: Vjerujem.hr
event 22.04.2025.
Photo: Vatican Media/Informativna katolička agencija

U srijedu u 9 sati, tijelo pape Franje bit će preneseno iz kapelice Doma svete Marte u Baziliku svetog Petra. Prijenos će započeti molitvom koju će predvoditi kamerlengo Svete rimske Crkve kardinal Kevin Joseph Farrell, javlja Informativna katolička agencija IKA.

Tijelo će biti preneseno preko Trga svete Marte, Trga rimskih prvomučenika i Luka zvona, a zatim će procesija ući u Baziliku svetog Petra kroz središnja vrata. Kardinal Farrell će zatim predvoditi Liturgiju Riječi.

Tijelo Pape u vatikanskoj bazilici bit će izloženo u lijesu, a ne „na visokom odru“ kako je prije bila praksa, koju je papa Franjo izmijenio prošle godine. Također, bit će izmijenjena i praksa polaganja pokojnika u tri lijesa, te je sada predviđeno stavljanje u dva.

Sprovodnu misu za papu Franju, u subotu 26. travnja u 10 sati, predvodit će dekan Kardinalskog zbora kardinal Giovanni Battista Re, a nakon mise slijedit će obred molitve preporuke i posljednjeg pozdrava (Ultima commendatio i Valedictio). Nakon toga, tijelo Svetog Oca bit će preneseno u Baziliku svetog Petra, a potom u Baziliku svete Marije Velike, gdje će biti položeno u grob.

Na sprovodu se očekuje prisustvo brojnih visokih državnih predstavnika i crkvenih dužnosnika, kao i vjernika iz cijelog svijeta.

Izvor: Informativna katolička agencija IKA

Pročitaj više

Rock-glazba često je bila mjesto slavljenja tame – ali još češće mjesto razotkrivanja karaktera. Tko si i kakav si kad se ugase svjetla? Tko si kad više nema publike ispred tebe?
Ako tada ostaneš čovjek – onda si glazbenik s dušom. Ako ne – onda si samo izvođač tame. A u tami je lako svirati. Lako se sakrije sve. Na svjetlosti sve se vidi – a svjetlost traži poniznost.

Zato što kršćani šute. Zato što se naše svetinje – Gospa, križ, euharistija – smatraju „sigurnim metama“. Mi kršćani ne odgovaramo paljenjem, prosvjedima, prijetnjama. Odgojeni smo da se ne smije izrugivati tuđa svetinji. Naši su nas roditelji učili poštovanju. A nasljedovali smo Krista koji je šutio pred Pilatom – ali je u pravo vrijeme rekao istinu: „Za to sam došao – da svjedočim za istinu.“ I zato – vrijeme je da ne šutimo.

Knjige “Ljubav je blistava svjetlost” u nakladi “Kyriosa” donosi detalje o neraspadnutom tijelu sv. Šarbela i vodi koju su redovnici nakon 50 godina još uvijek prikupljali nakon njegove smrti. Na njegovom grobu mnogi su trenutačno ozdravljali i obraćali se… Danas je predzadnji dan devetnice sv. Šarbelu.