PRENOSIMO

Potresna priča kako je redovnica iz Đakova spasila malu Židovku Zdenku Bienenstock iz Osijeka

Mnogo je primjera u kojima su svećenici i časne sestre spašavale židovsku djecu u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu. I od svakog od njih mogao bi se snimiti film ili napisati knjiga. Tako je i s pričom Zdenke Bienenstock, Židovke iz Osijeka, kojoj je novinar HRT-a Domagoj Puškarić posvetio dio emisije “Ekumenizam i religije”. Radi…

Autor: Vjerujem.hr
event 04.02.2025.
Photo: HRT

Mnogo je primjera u kojima su svećenici i časne sestre spašavale židovsku djecu u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu. I od svakog od njih mogao bi se snimiti film ili napisati knjiga. Tako je i s pričom Zdenke Bienenstock, Židovke iz Osijeka, kojoj je novinar HRT-a Domagoj Puškarić posvetio dio emisije “Ekumenizam i religije”. Radi se o s. Amadeji Pavlović, redovnici iz reda Milosrdnih sestara sv. Križa iz Đakova koja je u samostanu četiri godine (1941.-1945.) čuvala i brinula za Zdenku Bienenstock, Židovku iz Osijeka. 

– Moje ime je Zdenka Grunbaum, rođena Bienestock u Osijeku 1930. godine. Nakon što sam izbačena kao židovka iz škole, svećenik me je odvezao u samostan u Đakovo. Časna Majka Amadeja me je primila među druge djevojke u internatu. Ja sam živjela pod krivim imenom od jedne male djevojke iz Bosne koja je umrla, kazala je Grunbaum.

– Ja živim u Americi i zahvalna sam za dugi život zahvaljujući vašem samostanu, časnoj majci Amadeji i svećeniku koji me prekrstio, dodala je.

Ovim je riječima Zdenka Grunbaum započela pismo koje je 2006. poslala Milosrdnim sestrama sv. Križa u Đakovu, želeći posložiti kockice svojih sjećanja kako bi djeci i unucima mogla ispričati kako ju je s. Amadeja Pavlović spasila od sigurne smrti. No time ujedno otvara potpuno nepoznato poglavlje u životu s. Amadeje.

Otkrivajući ovu priču došli smo do Zdenkina sina Ramija Grunbauma koji živi u Sjedinjenim Američkim Državama. Prvi put u javnosti govori o traumatičnim događajima iz života svoje majke.

– Mi smo jako malo znali o toj fazi njezinog života. Znali smo okvir priče. Morate znati, bila je to za nju jako osjetljiva tema. Svako toliko znala je reći kako se brinula o puricama na samostanskom imanju. No, nije ulazila u detalje o tome kako su se prema njoj odnosile časne sestre niti kako se osjećala zbog toga što je ostala bez obitelji, kazao je sin.

S. Amadeju Pavlović je 2009. izraelski nacionalni centar za žrtve holokausta Yad Vashem priznao kao pravednica među narodima. Za to je zahvalna upravo Zdenka Grunbaum.

Cijelu emisiju Ekumenizam i religije HTV-a i prilog o njezinu spašavanju možete pogledati ovdje.

Pročitaj više

Prema podatku HNB kod naših se građana još uvijek nalazei oko 155 milijuna eura vrijedne – a nezamijenjene – kovanice kuna i lipa. Krajnji rok za povrat, odnosno zamjenu, je 31. prosinca 2025. Nakon toga datuma kovani hrvatski novac propada.

Čuvajte se u svako vrijeme demonske zavisti i njihovih zlih savjeta, skrivenih zamki i pritajene zlobe, prevrtljive laži i hulnih pomisli i lukavih nagovaranja koja svakog dana ubacuju u naša srca!