Vatikan je objavio kako 135 kardinala elektora iz 71 zemlje može sudjelovati u izboru novog pape. Zapravo, nakon jučerašnje objave kardinala Giovannija Angela Becciua da odustaje od sudjelovanja u konklavi, novoga papu birat će 134 kardinala, koji dolaze sa svih kontinenata: 52 iz Europe, 37 iz Amerike (od čega 16 iz Sjeverne, 4 iz Srednje i 17 iz Južne Amerike), 23 iz Azije, 18 iz Afrike i 4 iz Oceanije.
Prvi put u povijesti, 12 država imat će vlastite kardinale s pravom glasa, uključujući Haiti, Zelenortske otoke, Papuu Novu Gvineju, Švedsku, Luksemburg, Sudan te druge. Najmlađi izbornik je 45-godišnji australski kardinal Mikola Bychok, dok je najstariji Španjolac kardinal Carlos Osoro Sierra koji ima 79 godina. Najbrojnija generacija među izbornicima je ona rođena 1947. godine s 13 članova.
Od ukupnog broja, petoricu kardinala imenovao je papa Ivan Pavao II., 22 su imenovana za vrijeme pontifikata Benedikta XVI., dok je čak 108 kardinala imenovao papa Franjo.
Značajan broj elektora dolazi iz redovničkih zajednica – ukupno 33 kardinala iz 18 redova. Najviše je salezijanaca (5), potom franjevaca i isusovaca (po 4), a među ostalima su i pripadnici redova poput redemptorista, verbita, augustinaca, kapucina, karmelićana i drugih.
Prema kanonu 349 Zakonika kanonskoga prava, kardinali čine poseban kolegij koji ima zadaću izbora rimskog biskupa. U skladu s Apostolskom konstitucijom Universi Dominici gregis, pravo glasa imaju isključivo kardinali koji na dan početka konklave nisu navršili 80 godina. Ukupno, Kardinalski zbor danas ima 252 člana, od čega 135 s pravom glasa i 117 bez tog prava.
Među kardinalima elektorima, najstariji po stažu bit će kardinal Vinko Puljić, umirovljeni vrhbosanski nadbiskup iz Bosne i Hercegovine koji je rođen 8. rujna 1945., a s navršenih 79 godina zadržava pravo glasa neposredno prije ulaska u osamdesetu godinu života. Isti broj godina ima i španjolski kardinal Carlos Osoro Sierra, umirovljeni nadbiskup Madrida, rođen 16. svibnja 1945., koji je također pri samom pragu dobne granice za sudjelovanje u izboru novog poglavara Katoličke Crkve. Među najstarijima je i kardinal Josip Bozanić, umirovljeni zagrebački nadbiskup, rođen 20. ožujka 1949. u Rijeci. S navršenih 76 godina, kardinal Bozanić se svrstava među najiskusnije članove izbornog kolegija, prenosi Informativna katolička agencija IKA.
“Pročitao sam u jednom stranom mediju, da su kardinala Bozanića proglasili najiskusnijim kardinalom što se tiče konklava. Na to možemo i kao hrvatski narod biti ponosni jest i činjenica da je jedan od pet kardinala koje je imenovao Sveti Ivan Pavao II. Tu je, naravno, i naš dragi kardinal Vinko Puljić. Možemo biti ponosni što u ovim konklavama imamo zaista dva kardinala Hrvata. To ne smijemo zaboraviti na našeg kardinala Čupića koji ima i hrvatske korijene. Rijetko koji narod ima jednu ovakvu prigodu da ima taj broj kardinala koji je u konklavi”, rekao je za RTL vlč. Tomislav Hačko, pročelnik Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije, koji je u pratnji kardinala Josipa Bozanića u Rimu.
Podsjetimo, Vatikanski kazneni sud izrekao je 16. prosinca 2023. spomenutom kardinalu Becciuu kaznu od pet godina i šest mjeseci zatvora, uz trajnu obustavu obnašanja javnih dužnosti i novčanu kaznu od osam tisuća eura zbog pronevjere. Bio je to epilog suđenja zbog načina upravljanja sredstvima Državnog tajništva, a koje se odnosilo na prodaju Londonske palače. Becciu je proglašen krivim za tri točke optužnice za pronevjeru, kako se navodi u presudi koju je izrekao predsjednik suda Giuseppe Pignatone.
“Budući da mi je stalo do dobra Crkve, kojoj sam služio i nastavit ću služiti vjerno i s ljubavlju, te kako bi pridonio zajedništvu i ozbiljnosti konklave, odlučio sam, kao što sam to uvijek i činio, povinovati se volji pape Franje i ne ulaziti u konklavu, iako sam uvjeren u svoju nevinost”, izjavio je kardinal Becciu nakon što je odlučio ne sudjelovati u izboru novoga pape.