PRENOSIMO

Znate li da u Međugorju djeluje humanitarna udruga “Marijine ruke” koju je osnovao najmlađi vidioc Jakov Čolo

50 volontera svaki mjesec nose pakete s osnovnim životnim potrepštinama (ulje, mlijeko, brašno…) i dostavljaju ih na cijelome području Hercegovine, u 700 obitelji. Udruga također pomaže pri plaćanju lijekova, računa za struju, vodu, najmove stanova, plaćanje staračkih domova i vrtića…

Autor: Josip Vasilj/Radio Mir Međugorje
event 21.02.2025.
Photo: Radio Mir Međugorje

Humanitarna udruga “Marijine ruke“ nastala je 2016., dok je tri godine ranije započela sa svojim radom ali kao ured za potrebite. Kao udruga, djeluju na različite načine. Ljudima koji su u potrebi, prije svega, žele prenijeti ono najvažnije, svoju ljubav prema njima pa tek kasnije sve ostalo.

Na činjenje dobra i pomoć potrebitima potakle su ih riječi Kraljice Mira: “Pozivam vas i danas da budete ljubav tamo gdje je mržnja, i hrana gdje je glad. Otvorite, dječice, vaša srca i neka vaše ruke budu ispružene i darežljive kako bi svako stvorenje preko vas zahvaljivalo Bogu stvoritelju.” (Gospina poruka 25. rujna 2004.)

Volonter humanitarne udruge Marijine ruke Karlo Šego gostovao je u programu Radio Mira Međugorje i predstavio rad udruge.

„Udruga trenutačno broji oko 50 volontera koji svaki mjesec nose pakete s osnovnim životnim potrepštinama kao što su ulje, mlijeko, brašno i sve ono što je potrebno svakome čovjeku. Pakete dostavljamo na cijelome području Hercegovine, u 700 obitelji. Naša udruga također pomaže pri plaćanju lijekova, računa što uključuje struju, vodu, najmove stanova, plaćanje staračkih domova i vrtića. Svakoga ponedjeljka naši volonteri odlaze u udrugu Susret koja skrbi o osobama s teškoćama u razvoju te tako sudjeluju na druženjima i radionicama. Moglo bi se reći da su to jedni od najradosnijih susreta. Također, četrvrtkom posjećujemo starije i nemoćne u Obiteljskom centru „Papa Ivan Pavao II.“ na Vionici. Tijekom ovih godina naši su volonteri uz pomoć „Zajednice Cenacolo“ obnovili više domova, te tako donijeli radost mnogim obiteljima.“

Kada je riječ o volontiranju, za Karla je najbitniji razgovor s ljudima koji su u potrebi.

„Uvijek kažem da sam sretan što sam dio udruge Marijine ruke. Svaki susret sa korisnicima za mene je posebna radost. Nekako u današnje vrijeme sve više vidim da ljudima znači razgovor, susret te se ne osjećaju zaboravljeno. Tako da se trudimo što više s ljudima provesti vremena komunicirajući, a ne samo da to bude predavanje paketa.“

Kada je riječ o najaktualnijim projektima udruge, Karlo je spomenuo pučku kuhinju koja je otvorena prije nekoliko godina.

„Jakov je imao veliku želju da osnuje i vodi pučku kuhinju. Ta mu se želja ostvarila 2022. godine. Uz pomoć župe Humac, Crvenog križa Ljubuški, Centra za socijalni rad i Grada Ljubuškoga, otvorena je pučka kuhinja. To je bio jako velik i zahtjevan projekt jer nas je u tim trenutcima pogodila pandemija korona virusa kao i čitav svijet, ali uz Božju providnost i pomoć sve se ostvarilo. I sada pučka kuhinja pripremi dnevno oko 200 besplatnih toplih obroka. Jedan dio obroka dostavljaju naši volonteri za one koji nisu u mogućnosti doći.“

Karlo Šego pozvao je one koji razmišljaju o volontiranju da im se ‘pridruže jer se broj korisnika povećava.

„Nažalost u današnje vrijeme broj korisnika sve više raste te ovim putem želim pozvati sve one koji razmišljaju o volontiranju da nam se priključe. Nema dobne granice za biti volonter. Svi ste dobrodošli. Svi koji se odluče za volontiranje dobiju na početku popis obitelji koje moraju obići svaki mjesec, a sve ostale aktivnosti birate sami s obzirom na slobodno vrijeme koje imate. Potrebno je samo malo dobre volje i ljubavi prema čovjeku u potrebi. Jer dobro je činiti dobro“.

Cijeli razgovor poslušajte u audiozapisu emisije Međugorske minute.

Pročitaj više

Sotonizam, smrt, besramnost, ništavilo, mračnjaštvo i razne druge dekadentnosti, na najsiroviji se način nude sadržaji koji vrijeđaju osjećaje kršćana, a sigurni smo i puno drugih ljudi, očitujući ponajprije duhovno siromaštvo predloženih sadržaja kojima se – izvrćući stvarno značenje kršćanskoga pojmovlja, znakova i asocijativnosti – nastoji obescijeniti, vrijeđati, izrugivati kršćanstvo i same kršćane, unoseći nemir u cijelo društvo, navode biskupi Zagrebačke metropolije.

U nedjelju, 29. lipnja 2025., u zagrebačkom parku Maksimir održano je komemorativno bogoslužje u povodu 80. obljetnice ubojstva evangeličkog biskupa Philippa Poppa (1893.-1945). Park Maksimir odabran je kao mjesto sjećanja jer se, prema dostupnim informacijama, vjeruje da je biskup Popp upravo ondje pogubljen u noći s 29. na 30. lipnja 1945., te da je na području parka i pokopan.

“S obzirom da su svi dali nekakve upute i u medijima pozivaju da ne odete ne koncert, dat ću i ja neke duhovne pripreme. Kao što kaže Sveto pismo, ako imate nešto s nekim pomirite se se s njim, ako trebate životnu ispovijed, ako imate neku bolest s obzirom na toliku gužvu i nedostatak prve pomoći preporučam i bolesničko pomazanje, vi koji ćete dugo stajati tamo ponesite krunicu da možete moliti dok čekate. Kad su svi izdali neka upozorenja, evo i ovih duhovnih upozorenja da možete izdržati i preživjeti”, pomalo je sarkastičan Brčina.