Znate li što je škapular i da ga možete ‘obući’ sutra na svetkovinu Gospe Karmelske – njime možete zadobiti velike milosti i duhovne utjehe

Uoči Gospe Karmelske, koja je sutra 16. srpnja, karmelićani iz Splita objavili su zanimljive informacije o škapularu te kako ga primiti, što on znači i koje se milosti mogu dobiti po njemu.

Autor: Vjerujem.hr
event 15.07.2025.
Photo: karmel.hr

Nošenje Škapulara je vanjski znak unutarnje posvete Gospi. Škapular se prima samo jednom u životu, nosi se 24 sata, skriveno bez isticanja. Ono što se treba isticati jest život. Tko ga može primiti? Zreli vjernici (mladi i odrasli) koji žive kršćanski i sakramentalno, koji vole Mariju, koji u Mariji vide pomoć, zaštitu i Majku, koji žele taj odnos s Marijom graditi i njegovati čitav život. A smisao tog odnosa s Marijom je upravo Isus – nitko drugi. Osoba koja nosi Škapular postaje dio karmelske obitelji i dionik svih duhovnih milosti karmelskog reda, te više puta kroz godinu ima priliku zadobiti potpuni oprost.

Neke praktične napomene o primanju Karmelskog škapulara:

• Škapular može nositi svaka osoba koja se želi posvetiti Mariji, neovisno o tome da li već pripada nekoj crkvenoj/duhovnoj zajednici ili pokretu. Škapular je potrebno neprekidno nositi.

• Oblačenje škapulara, odnosno primanje u škapularsku bratovštinu, treba biti učinjeno s dostatnim znanjem o njegovom značenju.

• Smeđi karmelski škapular se sastoji od dva komadića smeđeg sukna povezanog vrpcama koji se stavljaju na prsa i leđa. Na jednoj strani se nalazi slika Srca Isusova, a na drugoj lik Gospe Karmelske. Kako bi se uskladila pobožnost i zahtjevi modernoga života, papa Pio X. je 1910. godine dopustio da se platneni škapular može zamijeniti nošenjem medaljice. Ipak, u obredu primanja škapulara, primanje treba biti učinjeno platnenim škapularom. Nakon toga može se bez ograničenja nositi medaljica karmelskog škapulara koja na sebi također ima lik Srca Isusova i Karmelske Gospe. Nije neophodno da se škapularska medaljica mora nositi oko vrata kao platneni škapular već može biti pričvršćena na odijelo, kao narukvica i sl. Po svom porijeklu i značenju škapulara kao Marijine odjeće preporučuje se nositi platneni škapular, ako prilike to dopuštaju.

• Prvi platneni škapular mora blagosloviti i staviti svećenik prema obredniku primanja karmelskog škapulara. Ukoliko se platneni škapular istroši te ga je potrebno zamijeniti novim, treba ga samo blagosloviti i nastaviti nositi, a blagosloviti ga može svaki svećenik. Isto tako svaku novu škapularsku medaljicu treba blagosloviti svećenik.

• Primanjem karmelskog škapulara postaje se članom velike duhovne obitelji – „Škapularske bratovštine” koja je povezana s karmelskim Redom te se ima udjela u njegovoj duhovnosti. To znači da članovi „Škapularske bratovštine” postaju dionici duhovnih dobara (svetih Misa, molitava i dr.) cijelog karmelskog Reda. Oni mogu uz uobičajene uvjete, dobiti potpuni oprost za sebe ili ga namijeniti za svoje pokojne u sljedeće dane:

Na dan primanja u “Škapularsku bratovštinu”,

16. srpnja – na svetkovinu Gospe Karmelske,

20. srpnja – na blagdan sv. Ilije proroka,

1. listopada – na blagdan sv. Male Terezije,

15. listopada – na svetkovinu sv. Terezije Avilske,

15. studenog – na blagdan Svih Svetih karmelskog Reda,

16. studenog – na Velikodušni dan karmelskog Reda,

14. prosinca – na svetkovinu sv. Ivana od Križa.

Uvjeti za stjecanje potpunog oprosta su sljedeći: sakramentalna sveta ispovijed, sveta Pričest, molitva na nakanu svetog Oca (Oče naš, Zdravo Marijo ili neke druge odgovarajuće molitve) i obnova obećanja bratovštini.

• Kao svakodnevna molitvena obveza za članove „Škapularske bratovštine“ preporučuje se neka od molitava Majci Božjoj (npr. posvetna molitva Karmelskoj Gospi, Anđeo Gospodnji, sveta krunica. isl. ) po kojoj će doći do izražaja srdačna prisnost s Majkom Marijom. Prema očitovanoj Gospinoj želji u Fatimi o pobožnosti prvih 5 subota u čast i zadovoljštinu Bezgrešnom Srcu Marijinu, za osobu koja nosi škapular, zacijelo bi bio čin ljubavi i zahvalnosti Gospi i izvor novih milosti da odgovore na ovaj Marijin poziv.

• Škapulare možete nabaviti u karmelskim samostanima ili u sakralnim radnjama i katoličkim knjižarama.

Gdje se sve nalaze muški i ženski karmelićanski samostani možete doznati ovdje.

Izvor: Karmelićani Split

Pročitaj više

ČUDA SV. ŠARBELA

Kroz ovogodišnju devetnicu donosit ćemo tekstove o sv. Šarbelu, kako bi što bolje upoznali jednog od najpopularnijih svetaca današnjice. Kao i link na molitve za svaki dan u devetnici.

Rock-glazba često je bila mjesto slavljenja tame – ali još češće mjesto razotkrivanja karaktera. Tko si i kakav si kad se ugase svjetla? Tko si kad više nema publike ispred tebe?
Ako tada ostaneš čovjek – onda si glazbenik s dušom. Ako ne – onda si samo izvođač tame. A u tami je lako svirati. Lako se sakrije sve. Na svjetlosti sve se vidi – a svjetlost traži poniznost.

Poznato je da Simona Mijoković svojim svjedočanstvom vjere pogađa izravno u bitne teme duhovnog života. Tako je učinila i u posljednjoj objavi na svojem Facebook profilu, o važnosti hostije. Objavu prenosimo u cijelosti.