Čudotvorni “Sveti Križ” sa Čiova spasio samostan i crkvu od totalnog požara?

Radi se o nadnaravnom događaju u kojem su Isusove rane na raspelu prokrvarile na Veliku subotu 1600., kad je brat laik je uređivao crkvu i primijetio da iz Isusovih rana kaplje krv…

Autor: Darko Pavičić
event 20.12.2024.
Photo: Izvještajna katolička agencija IKA/Ivan Marjanica

“Crkva i čudotvorno raspelo na Čiovu, hvala Bogu, nisu izgorjeli i požar je noćas potpuno ugašen i nitko nije stradao. Hvala Bogu i vama na molitvi. Nažalost, izgorio je stari dio samostana. U tom samostanu posljednjih smo godina imali predivne kampove za mlade“, objavio je jutros na svojem Facebook profilu dominikanac fr. Ivan Dominik Iličić, nakon što su u javnosti objavljene slike stravičnog požara koji je zahvatio njihov samostan na otoku Čiovu, u kojemu je od posebne vrijednosti i značaja upravo sveti križ, kojega spominje fr. Ivan Dominik.

Župnik župe sv. Ivana Trogirskoga, Žedno-Arbanija, nalazio se u dominikanskom samostanu na Čiovu u trenutku kada je uvečer izbio požar. U jutarnjem programu Hrvatskog katoličkog radija kazao je kako je crkva ostala netaknuta, baš kao i raspelo te kao zanimljivost naveo da je i 1928. izbio požar u tome samostanu te da su i tada i crkva i raspelo ostali netaknuti plamenom.

Premda je „Sveti križ“  među manje poznatim hrvatskim svetištima, radi se o nadnaravnom događaju u kojem su Isusove rane na raspelu prokrvarile na Veliku subotu 1600. Raspelo se nalazi u crkvi Sv. križa koja je posvećena Uzašašću Kristovu, a nalazi se s južne strane dominikanskog samostana sv. Križa na otoku Čiovu. Inicijativa za gradnju samostana je potekla od trogirskog dominikanca Nikole Milinovića, koji je potaknuo Trogirane neka kontaktiraju s papom radi izgradnje samostana. Papa Eugen IV. je pristao i izdao bulu. Mletački dužd Franceso Foscari dao je dopuštenje.

Samostan je utemeljen 1432. Papinom bulom, a apostolski vizitator Valier zabilježio je 1579. da je glavni oltar bio posvećen svetom križu, lijevi oltar Bogorodici Ružarija, a desni oltar sv. Jeleni. Osobito je štovano drveno raspelo koje je izradio Juraj Petrović.

Davne 1600. brat laik je uređivao crkvu i primijetio da iz Isusovih rana kaplje krv. Preplašio se i otrčao javiti prioru, a onda su počeli zvoniti zvonima da okupe braću iz samostana. Odmah su odlučili javiti biskupu u Trogir, ali biskup nije povjerovao.

U to vrijeme u Trogiru su živjeli i brojni Grci (pravoslavci) koji su, za razliku od “latina” povjerovali u čudo i odmah se brodicama uputili na Čiovo. Cijelu su noć bdjeli pred križem, a krv je opet prokapala iz Isusovih rana. Na tom istom križu Isus je okrenuo glavu s jedne na drugu stranu.

Papa Eugen IV. dodijelio je potpuni oprost od sedam godina svima koji na blagdan Kristova uzašašća na nebo pohode tu crkvu, ispovjede se, pomole i ostave milodar za potrebe crkve.
Od vremena kad se dogodilo „čudo križa“ datira blagdan “suhi petak – dan kad se suše Isusove rane“. Tada prior pomaže rane pamukom, a onda tim pamukom blagoslivlja puk. To je prvi petak nakon Uzašašća.

Samostan je postao značajno svetište Dominikanske provincije Dalmacije. Dani osobita hodočašća bili su Veliki petak i Spasovo. Uz raspelo bili su i zavjetni darovi te razne relikvije koje je osnivač Nikola Milinović prikupio kad je radio na osnivanju ovog samostana: prst sv. Tome Akvinskoga, prst sv. Petra Mučenika, ruke sv. Leona biskupa, sv. Ivana Krstitelja, sv. Jone i Danijela te sv. Andrije.

Devet godina za redom, u vrijeme Korizme, župa Prečistog Srca Marijina iz Splita zajedno sa zajednicom Obnove u Duhu Svetom Novo rađanje, organizira subotu uoči „gluhe nedjelje“ pješačko hodočašće u svetište Sv. križa na Čiovu, navodi Katolička karizmatska obnova u Duhu Svetom.

Pročitaj više

Velika subota dan je tišine. Krist je u petak preminuo na Golgoti i njegovo tijelo položeno je u grob. Vrijeme je iščekivanja i nade. Evanđelja opisuju taj dramatičan trenutak u ljudskoj povijesti, a mi želimo provjeriti svoja znanja o tim zbivanjima. Iskušajte svoje znanje i u ovomo trećem nastavku kviza našeg portala uoči ovogodišnjeg Uskrsa!

Za uskrsni ručak obično se poslužuje janjeće ili teleće pečenje, koje toga dana treba biti savršeno. Iz „Samostanske kuharice“ s. Anice Jozić, koja nas je pratila cijelo vrijeme korizme s posnim receptima, izdvojili smo njezinu preporuku i recept za dobro pečenje. Kako za pečenu janjetinu, tako i za pečenu teletinu. Za pečenu janjetinu, s. Anica…

„Želim da večeras postanemo svjesni da strani radnici nama predstavljaju Krista i mi njima predstavljamo Krista i ovo je trenutak da se propitamo o našem odnosu prema njima. Prepoznajemo li Isusa u njima?“ – ovim je riječima započeo na Veliki četvrtak Misu večere Gospodnje riječki nadbiskup Mate Uzinić u najstarijoj riječkoj župnoj crkvi Uznesenja BDM….