KRŠĆANSKI MUČENIK

Znate li tko je bio Sveti Lovro? Pripisuje mu se legendarna izjava

Prema legendi, Lovro je zatražio tri dana kako bi skupio crkveno blago. Međutim, umjesto da preda zlato i srebro, Lovro je pred cara doveo siromašne, bolesne i nemoćne, rekavši: “Ovo je blago Crkve”

Autor: Darko Pavičić
event 20.12.2024.

Sveti Lovro, poznat i kao Laurentius, jedan je od najsvetijih i najcjenjenijih kršćanskih mučenika. Rođen u Španjolskoj, Lovro je bio đakon u Rimu tijekom 3. stoljeća, u vrijeme cara Valerijana. Njegova uloga kao đakona bila je briga o crkvenoj imovini i raspodjela milostinje siromašnima. Njegova predanost kršćanskoj zajednici bila je nepokolebljiva, a njegova hrabrost pred licem opasnosti učinila ga je besmrtnim u očima vjernika. Lovro je živio u vremenu kada je kršćanstvo bilo zabranjeno i progonjeno u Rimskom Carstvu. Kao đakon, bio je zadužen za vođenje crkvenih dobara, ali i za skrb o siromašnima, bolesnima i potrebitima. Njegova predanost siromašnima bila je takva da je postao simbol kršćanske milosrdnosti i ljubavi prema bližnjima.

Kada je car Valerijan započeo progon kršćana, naredio je uhićenje svih crkvenih službenika i zaplijenio njihovu imovinu. Lovro je tada bio suočen s ultimatumom: predati crkveno blago caru ili se suočiti s mučeništvom. Prema legendi, Lovro je zatražio tri dana kako bi skupio crkveno blago. Međutim, umjesto da preda zlato i srebro, Lovro je pred cara doveo siromašne, bolesne i nemoćne, rekavši: “Ovo je blago Crkve”.

Car Valerijan nije imao milosti za ovaj čin prkosa. Sveti Lovro je bio osuđen na smrt. Bio je živ spaljen. Tijekom svoje patnje, navodno je rekao: “Ova strana je pečena, okreni me na drugu.” Ova izjava, premda vjerojatno apokrifna, simbolizira njegovu nevjerojatnu hrabrost i vjeru u Boga, čak i u najgorim trenucima.

Sveti Lovro postao je jedan od najomiljenijih svetaca u kršćanskom svijetu. Njegov blagdan, 10. kolovoza, slavi se diljem svijeta, a posebno je važan u Italiji i Španjolskoj, odakle potječe. U Hrvatskoj, mnoge crkve i župe nose njegovo ime, a posebno je štovan u primorskim krajevima.

Sveti Lovro je zaštitnik kuhara, vatrogasaca, siromašnih i knjižničara. Njegov kult ima duboke korijene u kršćanskoj tradiciji, a njegova priča inspirira generacije vjernika da ostanu čvrsti u svojoj vjeri i da se bore za pravdu i milosrđe, čak i po cijenu vlastitog života. U suvremenom svijetu, Sveti Lovro ostaje simbol kršćanske milosrdnosti i hrabrosti. Njegov život i mučeništvo podsjećaju vjernike na važnost vjere, solidarnosti s onima koji su u nevolji, te spremnosti na žrtvu za više ciljeve. Njegova priča ne gubi na važnosti, već služi kao inspiracija za sve koji se suočavaju s izazovima i nepravdom u svakodnevnom životu.

Suze svetog Lovre

Suze svetog Lovre naziv su dobile po svetom Lovri jer se meteorski roj Perzeidi obično pojavljuje oko 10. kolovoza, na blagdan svetog Lovre. Meteorski roj Perzeidi, koji je vidljiv svake godine u kolovozu, izgleda kao kiša svjetlucavih meteora na noćnom nebu, a narodna tradicija povezuje te svjetlosne tragove s “suzama” mučenika Lovre, koji je prema legendi bio spaljen živ 10. kolovoza 258. godine. (D. Pavičić)

Pročitaj više

Papa Franjo govori o svojim rodbinskim vezama s Omarom Sivorijem, jednim od najvećih nogometaša svih vremena, prvim Pibe de oro (zlatnim dečkom, što je nadimak koji će, dva nogometna naraštaja poslije, ponijeti i Maradona), progovara o svojoj neokrznutoj sportskoj vjeri u nogometni klub San Lorenzo i upušta se u kroniku legendarne utakmice iz svojega djetinjstva. U drugom…

Prva meditacija molitvene osmine za jedinstvo kršćana (18. siječnja). Teme: Isusova molitva: „Neka budu jedno“ izvorište je važnosti jedinstva i prepoznavanja Krista u drugima.

Najpoznatije je Radićevo djelo maketa bazilike sv. Petra u Vatikanu, jedina kamena replika te crkve na svijetu. Izrađena je u mjerilu 1:200 i teži više od 200 kg., uloženo je više od 8.400 sati rada, a maketa sadrži više od 5.000 sitnih dijelova