Desetljećima obavijeni velom tajne dokumenti UDB-e o progonu kardinala Stepinca, koje je objavio dr. Gordan Akrap u svojoj knjizi „Kardinal Stepinac u dokumentima Gestapa i OZN-e“ otkrivaju javnosti donedavno nepoznatu obavještajnu akciju pod nazivom „Kleopatra“, koja potvrđuje informacije da su komunisti trovali kardinala Stepinca.
„I Partija i UDB-a su u analizama upozoravali da snaga RKC-a počiva i na mučeništva njezinih vjernika i velikodostojnika. Ipak intenziviraju svoje represivne aktivnosti kako bi, najvjerojatnije, ubrzali Stepinčevu smrt. Sudeći po preostalim dokumentima, očekivali su da bi njegovim tjelesnim odlaskom moglo doći do promjene u politici katoličkih/hrvatskih biskupa prema Jugoslaviji i Partiji“, piše dr. Akrap, navodeći kako se u Stepinčevom dosjeu nalazi se i jedan naizgled banalan, dokument koji možda otkriva više nego što se to na prvi pogled pretpostavlja u kojemu piše da je »prilikom pretresa stana kanonika vrhbosanske nadbiskupije dr. Čedomila Čekade, a u vezi realizacije razrade »Kleopatra«, pronađen je original pisma kojeg je Stepinac dne 31.7.o.g. uputio Čedomilu Čekadi“.
„Tim dokumentom hrvatska UDB-a identificira jedan od komunikacijskih kanala kojima je internirani Stepinac probijao nametnutu mu informacijsku i fizičku blokadu. Istodobno se u dokumentu, nastalu nepuna dva mjeseca prije nadbiskupove smrti, spominje termin »razrada Kleopatra«, koji se ne spominje u drugim dokumentima“, piše Akrap.
„Postoji nekoliko mogućih razloga zbog kojih je razrada nazvana »Kleopatra«. Ona je bila zadnja kraljica Egipta, nakon njezine smrti Egipat je postao rimska provincija, koju je Rim iskorištavao za svoje potrebe, umrla je zbog djelovanja zmijskog otrova… Ako analiziramo ove mogućnosti, dolazimo do nekih sličnosti: I Partija i UDB-a tražili su načine da Crkvu u Jugoslaviji stave pod svoj puni nadzor te da ju odvoje od Vatikana, a potom da ju, podjelom na nacionalne Crkve, a u skladu s podjelom po republikama u bivšoj Jugoslaviji, nadziru i upravljaju njezinim djelovanjem s ciljem iskorištavanja uloge i pozicije Crkve u mogućem upravljanju vjerničkim pukom. Prema mišljenju i Partije i UDB-e, ključna prepreka za ispunjavanje tog cilja bio je kardinal Stepinac za kojeg je i Tito rekao da se osilio. U pojedinim izvješćima Kardinala su opisivali kao drsku osobu koja se prema istražiteljima i predstavnicima tadašnjih državnih institucija postavljala s visoka, baš kao faraon“, dešifrira UDB-ine spise dr. Akrap, potkrjepljujući svoje teze toksikološkom analizom rimske bolnice „La Sapienza“, koja je potvrdila postojanje kadmija, arsena, kroma i olova u nadbiskupovu tijelu, odjeći i kostima.
„Jesu li to bili razlozi zbog kojih je ova »razrada« nazvana Kleopatrinim imenom ne može se s potpunom sigurnošću tvrditi. Neosporno je utvrđena činjenica da je posljednjih godina boravka u Krašiću kardinal Stepinac bio izložen snažnoj represiji, izolaciji i ograničenjima na tjelesnoj i duhovnoj razini, da su mjere izolacije s vremenom pojačavane i intenzivirane. Sve to navodi na pomisao da se istina o određivanju naziva razrada »Kleopatra« možda djelomično krije u svakom od navedenih razloga“, piše dr. Akrap.
ŠTO JE „OBAVJEŠTAJNA RAZRADA“?
„Svaka »razrada«, odnosno složeni oblik djelovanja represivnog sustava, dobiva određeni kodni naziv kojim se pobliže opisuje njen cilj i predmet. Razlog zbog kojeg razrada dobiva upravo taj naziv poznat je njenim predlagateljima. Sjetimo se nekih naziva iz naše nedavne povijesti: vojno-redarstvenih operacija »Otkos«, »Bljesak«, »Ljeto 95«, »Oluja«, »Maestral«, »Južni potez« i »Vatrene kočije« (nikad izvedena operacija oslobađanja Hrvatskog podunavlja i Vukovara) i operacije kojoj je konačni cilj bilo uhićenje generala Gotovine (operacija »Cash«, što na hrvatskom znači gotovina – u smislu novca). Naziv te »razrade« bio je »Kleopatra«. Iako je kardinal Stepinac bio predmet ove »razrade«, za njen naziv izabrano je žensko ime. Iz dokumenata se ne vidi da je neka posebna redovnica, bilo kao pojedinac, bilo kao zbirna imenica, kao ni neka druga ženska osoba mogla biti predmet ove »razrade««. U cijelom dosjeu ne spominje se ni jedna ženska osoba koja bi imala bar nešto značajniju ulogu i koja bi na bilo koji način bila povezana s bl. Stepincem toliko značajno da bi se razrada nazvala po njoj. Stoga se naziv »Kleopatra« odnosi sasvim sigurno na kardinala Stepinca, odnosno na Crkvu. U isto vrijeme (prema dostupnim dokumentima najmanje od 1957.-1966.), hrvatska UDB-a vodila je OA »Zagorje« kojoj je glavni predmet djelovanja bio vrh Crkve u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na nadbiskupa koadjutora Franju Šepera – tumači dr. Gordan Akrap.