Kardinali Katoličke crkve biraju ovoga tjedna novoga poglavara. Osim nepoznanice tko će biti izabran za novoga papu, sama tajanstvenost izbora među kardinalima koji su doslovce zaključani tih dana dok ne donesu odluku, budi znatiželju javnosti. Kako to izgleda onkraj zaključanih vrata?
Dio tajanstvenosti otkrio je kardinal Vinko Puljić u svojim dnevnicima s konklava. Njemu će, naime, ovo biti treće konklave, jer je kao kardinal Katoličke crkve sudjelovao je u izboru dvojice papa – Benedikta XVI. 2005. i Franje 2013. Budući da su u izbor vrhovnog poglavara Katoličke crkve uprte oči cijeloga svijeta, kardinal Puljić odškrinuo je javnosti dobro zatvorena vrata iza kojih se bira novi papa, jer je tijekom konklava pisao dnevnik, koji je objavio u dvije knjige „Moje prve konklave“ i „Moje druge konklave“.
U „Mojim prvim konklavama“ piše kako je bio dirnut molitvom nad odrom svetog pape Ivana Pavla II.
„U ranim jutarnjim satima 5. travnja 2005. idemo prema bazilici svetog Petra gdje je izloženo Papino tijelo. Grad je pun hodočasnika. Prema Vatikanu teče rijeka hodočasnika koji žele iskazati poštovanje i zahvalnost Papi. Na vrata svete Marte ulazim u baziliku i upućujem se k Papinu odru koji je izložen u lađi ispred središnjeg oltara, u blizini groba prvog pape – svetog Petra. Mnoštvo hodočasnika u molitvi izriče posljednje zbogom voljenom Papi. Kleknuo sam, zajedno s kardinalom Bozanićem i drugim kardinalima i biskupima, te uputio Bogu molitvu za Papu. Kroz moju glavu ponovno je prolazio životni film ovog velikog Pape. Bio je Papa vizionar. Papa koji je snagu crpio iz vjere u Euharistiju i pobožnosti prema Blaženoj Djevici Mariji. Bio je to euharistijski i marijanski Papa. Bio je Papa misionar i pokretač svijeta navješćujući Radosnu vijest“, piše u svome dnevniku kardinal Puljić.
„U popodnevnim satima ponovno sam se uputio k bazilici pomoliti se s grupom naših svećenika-studenata iz Zavoda. Teško je opisati sve što čovjek proživljava dok kleči i moli pred odrom Pape koji nas je toliko zadužio, promatrajući Papino tijelo, uz mnoštvo vjernika, posebno mladih sa svih strana svijeta, koji po nekoliko sati čekaju kako bi se oprostili od Pape. S dubokim poštovanjem prolaze moleći se pokraj odra Pape koji ih je neizmjerno volio i koji im je vjerovao“, opisuje atmosferu.
Četiri dana poslije, 9. travnja, bilježi kako je „objavljeno da su kardinali pozvani šutjeti za medije te ove dane probdjeti u molitvi kao duhovnoj pripravi za izbor novog pape“.
„Ispraćam iz Zavoda biskupe koji se vraćaju kući, a meni je ostati u Vječnom gradu sve do izbora i ustoličenja novog pape. Budući da me od danas obvezuje šutnja za medije, prestajem objavljivati svoj dnevnik za javnost. Pred nama kardinalima je ozbiljan i odgovoran zadatak. Stoga sve vjernike Katoličke Crkve u BiH pozivam na molitvu za izbor novog poglavara Katoličke Crkve“, piše kardinal u svojoj prvoj knjizi, ne otkrivajući detalje oko izbora poglavara Crkve.
Međutim, druga knjiga iz 2013. donosi mnogo više i otkriva, zapravo, kako izgleda s one strane zaključanih vrata vatikanske Sikstinske kapele, u kojoj kardinali između sebe biraju novoga papu.
„Među kardinalima vlada ozračje posve drukčije od onoga kako ga opisuju pojedini mediji. Ovdje odiše iskrena ljubav prema Kristu; poslanju Crkve, spasu duša, obnovi putem nove evangelizacije. Posebno je istaknuto da Sveta Stolica ima uređene odnose sa 180 zemalja, što zajedno s mjesnim Crkvama omogućuje velik utjecaj , dobre odnose s različitim kulturama, itd.
Što je vrijeme više odmicalo svi smo bili svjesniji važnosti misijskog duha u Crkvi i za mlade Crkve u zemljama gdje se radi pritisak na katolike“, piše kardinal Puljić. 9. ožujka 2013., na kongregaciji Kardinalskoga zbora, na kojoj su se kardinali okupili prije odlaska na konklave.
Nakon kongregacije on je, kao i ostali kardinali, smješten u Dom sv. Marte, hotel u vatikanskom gradu, koji je tijekom konklava rezerviran isključivo za kardinale iz cijeloga svijeta.
„Uz redovne propisane procedure došao sam do svoje sobe br. 512. Bila je zapečaćena. Sam sam je otpečatio i otvorio. Kapci na prozorima također su zapečaćeni. Ne možemo ih otvarati. Nije dopušteno unijeti mobitele, i da smo ih unijeli, nema signala. Spremio sam se u koralnu kardinalsku odjeću i krenuo u baziliku. S posebnim osjećajem vjere stao sam pred oltar Confessio i izmolio vjerovanje. Pomolio sam se za opću Crkvu i za Vrhbosansku nadbiskupiju. Pred oltarom bl. Ivana Pavla II. obukli smo se za misu i tu sam molio krunicu za izbor novog pape. Bazilika je puna. Mnoštvo novinara naguralo se na mjestima predviđenim za njih. Kardinali koji su htjeli obukli su se za slavljenje mise. Sv. Misu predvodi dekan Kardinalskog zbora Angelo kardinal Sodano. U zraku lebdi očekivanje. Cijela Crkva iščekuje kormilara u Petrovoj lađi“, piše kardinal Puljić 12. ožujka 2013. u Domu sv. Marte, gdje ga je, kako veli, dočekao dnevni red boravka u Domu sv. Marte.
„Također sam zatekao i knjigu o Sikstinskoj kapeli. Pregledavam je i vraća se sjećanje na moje prve konklave. Na povratku sa sv. Mise, upita me jedan kardinal senior: ‘Jesi li dobio svjetlo?’ Mislio je znam li za koga ću glasovati. Odgovorio sam mu potvrđujući. Vidim i po drugim kardinalima da poslije mise idemo prema sv. Marti s posebno ozbiljnim korakom iščekivanja.
Nakon ručka, koji je bio uobičajena talijanska kuhinja, imali smo kratak odmor. Kad a smo terbali krenuti u Sikstinsku kapelu, počela je padati jaka kiša. Organizirali su prijevoz mini busovima do Trga sv. Damauza. Veći autobusi ne mogu proći kroz stara vatikanska vrata. Ušli smo u kapelu sv. Pavla, odakle će početi procesija. Unutra smo imali mjesta prema godini imenovanja. Dospio sam u prvi red, jer sam jedan od ‘starijih’ kardinala. Televizija je sve vrijeme snimala. Unutra je uistinu bila pobožna atmosfera, jer su kardinali dulje od pola sata bili prisutni u molitvi. U 16 i 30 krenula je procesija u Sikstinsku kapelu uzu pjevanje litanija Svih svetih na latinskom jeziku. Odjekivali su hodnici Apostolske palače. U Sikstinskoj kapeli su već spremljene peći, stolovi i naša mjesta. Na stolu nas je dočekala velika mapa s popisom kardinala, red biranja pape i latinski brevijar. Također je bio i tekst razmatranja kardinala Prospera Grecha, Maltežanina koji ima 87 godina. Nakon otpjevanih litanija i zaziva Duha Svetoga, započela je zakletva svakog kardinala. Nakon toga je ceremonijar rekao: ‘Extra omnes.’ Tada su svi izašli, jedino je ostao kardinal koji nam je održao razmatranje. Zadivio nas je svježinom duha u tim godinama“, bilježi toga dana u svoj dnevnik kardinal Puljić.
„Nakon razmatranja uslijedio je proces izbora. Prvo je bila prozivka, da se provjeri jesu li svi kardinali izbornici prisutni. Nakon toga su izvučena imena trojice kardinala koji će nadzirati izbor (recognites), potom su izvučena trojica koji će prebrojavati listiće (srutatores) i voditi zapisnik. Uslijedilo je glasovanje. Nakon toga sam sa zapisanim imenom, koga biram za novoga papu, odnio svoj glasački listić, a nakon toga položio sam zakletvu ‘Zazivam za svjedoka Krista Gospodina, koji će me suditi, da je moj glas dat onome za kojega, po Bogu, smatram da treba biti izabran.’ Nakon zakletve glasački listić stavio sam u glasačku posudu. U tišini je proteklo donošenja listića prema ranije određenom redoslijedu. Kada su svi listići prebrojani, uslijedilo je čitanje glasačkih listića. Na kraju čitanja bilo je jasno da nitko nije dobio potreban broj glasova za izbor novoga pape. Nakon toga svi su papiri prikupljeni i spaljeni. Potom su kardinali molili večernju na latinskom jeziku. Ponovno smo vraćeni u Dom sv. Marte mini busovima. Odmah je uslijedila večera u opuštenoj atmosferi i bratskom ozračju. Mnogi su posjetili kapelicu u Domu, gdje se molilo da izbor pape bude po Božjoj volji“, bilježi na kraju toga dana.
Sljedećega dana, 13. ožujka prije podne, ponovno nije izabran novi papa.
„Nakon mise pošli smo u Sikstinsku kapelu. Uslijedila je molitva Trećeg časa na latinskom jeziku. Ponovno je najmlađi kardinal-đakon Harvey izvlačio imena trojice kardinala brojača glasova, i trojice nadzornika. Nakon toga uslijedilo je glasovanje. Opet je svaki kardinal svečano u koralnoj kardinalskoj odjeći nosio svoj ispisani glasački listić u desnoj ruci prema oltaru gdje je obavio zakletvu i stavio listić u glasačku posudu. Kada su svi završili, uslijedilo je prebrojavanje glasačkih listića. Kako je kapela dugačka, a nismo htjeli upotrebljavati ozvučenje zbog čuvanja tajne, jedan kardinal sonorna glasa stao je u sredinu i prenosi poruku s glasačkog stola, bilo da se radi prebrojavanju ili imenu koje je dobilo glas. Kada se završio prvi krug prije podnevnog glasovanja, nitko nije dobio potreban broj glasova pa smo odmah pristupili novom glasovanju. Ni u drugom prije podnevnom glasovanju nitko nije dobio potreban broj glasova. Skupili smo sve papire pa smo ih stavili u peć za spaljivanje. Tada se oko peći okupilo nekoliko kardinala koji su pratili spaljivanje. Ne možemo iz kapele dok crni dim ne iziđe van. Kad smo izlazili, kroz prozor smo vidjeli TV snimatelje kako kamerama prate crni dim.
Vratio sam se pješke u Dom sv. Marte, jer nije padala kiša. Cijeli put osiguravala je vatikanska policija, a sva vrata bila su zapečaćena tako da nitko sa strane nije mogao ući i omesti nas“, piše o glasovanju toga jutra.
Poslije podne ponovno se s ostalim kardinalima uputio prema Sikstinskoj kapeli, no ovoga puta mini busom, jer je počelo kišiti.
„Mnogi od nas došli su ranije i u kapeli sv. Pavla molili u tišini. U 16 i 30 započela je molitva pa je ponovno uslijedilo izvlačenje imena trojice skrutatora i imena trojice nadzornika. Opet smo glasovali istim ranije određenim redom. Nakon prebrojavanja listića uslijedilo je čitanje imena i praćenje izbornika. Pomalo smo se nadali da će u ovom ukupno četvrtom krugu biranja u konklavama doći do izbora pape. Ni ovaj put nitko nije dobio potrebnih 77 glasova. Uslijedilo je ponovno biranje. Ovaj peti put se dogodila zabuna, jer je netko sa svojim glasačkim ispisanim imenom stavio i jedan prazan listić. Taj krug je poništen pa se pristupilo ponovnom glasovanju. Pri prebrojavanju glasova već se dalo naslutiti da bi u ovom krugu glasovanja moglo doći do izbora pape. U trenutku kada se uz ime jednog kardinala našlo 77 glasova, Sikstinskom kapelom odjeknuo je pljesak – papa je izabran. Nakon ovoga prema proceduri načinjen je zapisnik pa je uslijedio obred pitanja prihvaća li odabir i koje će ime uzeti izabrani kardinal. Svi smo s posebnim zanimanjem pratili koje će ime uzeti novi papa, jer je ovo prvi papa izvan Europe. Kada smo čuli da uzima ime Franjo, ponovno je odjeknuo pljesak odobravanja. Tada se novi papa Franjo povukao u sobu ‘plača’ da se obuče u papinu odoru. U međuvremenu smo prikupili sve papire za spaljivanje, pripravljen je stol za potpisivanje zapisnika i sedes za novog papu. Novi papa je kardinal Jorge Maria Bergoglio, isusovac“, zapisao je kardinal Puljić u svoj dnevnik s konklava.
U njega je zabilježio i detalj pojavljivanja pape Franje u papinskoj odori, što su kardinali dočekali oduševljenim pljeskom.
„Tada je prema ceremonijama uslijedila molitva za Papu i čitanje Evanđelja. Nakon toga je svaki kardinal pristupio izražavajući svoju odanost. Kada sam ga pozdravio, rekao mi je: ‘A ti dolaziš iz trpeće Crkve – Crkve mučenika.’ Dakle, poznaje našu situaciju. Na kraju ga je pozdravio nadbiskup-tajnik Kardinalskog zbora. U tradiciji je da toga tajnika papa odmah označi kao budućega kardinala pa mu je na glavu stavio kardinalsku kapicu.
Kada se Papa pojavio na balkonu bazilike odakle se dijeli blagoslov „Urbi et Orbi“, otvorio sam pristup drugom balkonu pa smo izišli pogledati trg. Bio sam zapljusnut pljeskom kojim je okupljeni narod pozdravio Papu. Trg je bio ispunjen. Odjeknule su himne pred bazilikom i bio sam oduševljen mnoštvom na trgu“, zapisao je kardinal Puljić u svojim dnevničkim zapisima s izbora prethodnih dvojice papa.
Tko će nakon Franje biti novi poglavar Katoličke crkve doznat ćemo zacijelo do kraja sljedećeg tjedna. Vatikanisti ističu da ima dvadesetak mogućih kandidata, od kojih je desetak u vrlo uskom izboru. Činjenica da Talijani nisu već triput zaredom imali papu, tj. više od 50 godina, u prvi plan stavlja nadbiskupa Bolonje kardinala Mattea Zuppija i državnog tajnika Svete Stolice kardinala Pietra Parolina. No mnogi kao novoga papu vide filipinskog kardinala Luisa Taglea, dok oni koji očekuju „crnoga papu“ na papinskom tronu vide kardinala Fridolina Ambonga Besungu iz Konga ili kardinala Roberta Saraha.
U svakom slučaju, dimnjak na krovu vatikanske palače već je montiran i bijeli dim bit će prvi znak da slijedi vijest s imenom novoga pape, koji će se pred očima vjernika i svijeta pojaviti na balkonu vatikanske palače i s Trga sv. Petra pozdraviti cijeli svijet.