DOPISNIŠTVO KAPTOL – Tko će vratiti ugled fra Vladimiru Vidoviću kad mu se ne dokaže zlostavljanje?

Ponovno objavljujemo kolumnu “Dopisništvo Kaptol” od 24. listopada 2024., kada je buknula afera na zagrebačkom Svetom Duhu i to s istim pitanjem – tko će odgovarati za štetu nanesenu fra Vladimiru Vidoviću?

Autor: Darko Pavičić
event 06.05.2025.
Photo: Ivo Cagalj/Pixsell

Nakon što je provincijal Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca objavio da privremeno zabranjuje javni svećenički rad poznatom i popularnom fra Vladimiru Vidoviću, javnost je ostala šokirana. A još više svi koji poznaju fra Vladimira ili surađuju s njim. Stotine poruka i poziva razmjenjivali su se tih dana uglavnom s istim sadržajem da je tako nešto nemoguće i nezamislivo. Ipak, iz neslužbenih izvora moglo se doznati da je prijavljen zbog spolnog uznemiravanja i u tom slučaju jedini mogući pristup bilo je izricanje takve mjere. Međutim, postavlja se pitanje je li ta procedura doista pravedna. Odnosno, što ako se dokaže da je prijava protiv fra Vladimira bila izmišljena i konstruirana, tko će mu vratiti dobar glas?

Seksualno zlostavljanje, tj. pedofilija definitivno je najveće zlo koje se uvuklo u Crkvu. I ne postoji ni situacija, ni riječi, ni postupci koji bi opravdali ijedan takav slučaj. Stoga je Crkva uvela rigorozne mjere prema prekršiteljima, a najviše zbog zataškavanja zlostavljanja u nedavnoj povijesti, koja su se u nekim zemljama mogla mjeriti u tisućama žrtava. Radi se, uglavnom, o zapadnom svijetu, koji je prožet svekolikom nastranošću, koja očigledno nije mimoišla ni Crkvu. Međutim, u Hrvatskoj se ni u kojem slučaju ne radi o masovnoj pojavi. Jedan od crkvenih insajdera tvrdi da je to zbog dugogodišnjeg komunističkog progona Crkve u Hrvata te da je komunizam proizvodio svećenike mučenike, a ne svećenike pedofile.

No bez obzira na to, Katoličku crkvu u Hrvatskoj obvezuju sve regule koje je Vatikan propisao posljednjih godina. Može ih se sve pronaći na internetskim stranicama HBK i mnogih biskupija. Poput, primjerice, “Smjernica za postupanje u slučajevima spolnoga zlostavljanja maloljetnika od strane klerika”, koji izrijekom definira što biskupi moraju činiti kada im se prijavi slučaj zlostavljanja. Na prvome mjestu zaštita je žrtve, a onda provođenje istrage. Sve mora ostaviti “pisani trag”, odnosno prijava za zlostavljanje podnosi se u pisanome obliku. U slučaju da se usmeno prijavi zlostavljanje ili da prijavitelj nije u mogućnosti sastaviti prijavu, učinit će to pred kancelarom ili bilježnikom biskupijske kurije i potpisati je, a oni će je odmah predati ordinariju. “Prijava mora sadržavati odgovarajuće indicije (ne mora nužno sadržavati i dokaz o krivnji)”, piše u Smjernicama, a biskup je dužan od žrtve ili prijavitelja zatražiti pisanu izjavu da će sudjelovati u istražnoj i dokaznoj fazi te “ako to okolnosti zahtijevaju, da sam prijavi mjerodavnim državnim tijelima”.

Kanonski, tj. crkveni proces odvojen je od državnoga, no biskupi su dužni surađivati s državnim pravosudnim tijelima. S druge strane, biskup nije dužan upoznati klerika s optužbama protiv njega i hoće li prema njemu poduzeti eventualne mjere. “U praksi je uvijek mjesnomu biskupu dana ovlast zaštite djece i maloljetnika ograničavanjem aktivnosti bilo kojeg klerika u njegovoj biskupiji” i ta ovlast proizlazi iz “vlasti ordinarija, pa je s tog naslova dužan donošenjem potrebnih mjera osigurati da djeca i maloljetnici i ne trpe štetu”. A ako se pak utvrdi vjerodostojnost navedenih djela, pa se i istraga drži suvišnom, biskup može klerika izravno prijaviti Kongregaciji za nauk vjere.

Pod pritiskom kako ne bi bili optuženi za prikrivanje zlostavljanja, biskupi, tj. u ovome slučaju provincijal, kao da žure u javnost s informacijama o poduzetim mjerama. Pri čemu je u drugome planu ugled i čast nekog svećenika. Odnosno, postavlja se pitanje hoće li lažni prijavitelj snositi neke sankcije. Dakako, uz nedvojbenu činjenicu da svećenik, ako je kriv, mora snositi najteže posljedice. No ponovno pitanje – što ako ipak nije?

Pročitaj više

U srijedu u Vatikanu počinje konklava, znate li da možete molitvom sudjelovati u izboru novoga pape. Odnosno, da molitvom možete pratiti konkretnog kardinala koji će ovih dana dati svoj glas za jednog od kardinala iz kardinalskog zbora koji će postati nasljednikom sv. Petra i novim poglavarom Katoličke crkve.

Prema našim informacijama vatikanska kongregacija nije pronašla nikakvo inkriminirajuće djelo u dvama prijavama koje su protiv njega podnijela dvojica bogoslova i kandidata za redovničku zajednicu franjevaca konventualaca. Saznajemo, također, da je jedan od bogoslova (čiju je prijavu odbacilo i državno odvjetništvo) napustio bogosloviju i samostan na zagrebačkom Svetom Duhu. Ostala je još jedna prijava koju DORH istražuje.

U iščekivanju izbora novoga Petrova nasljednika, kardinali na 10. općoj kongregaciji raspravljaju o stanju Crkve, pastoralnim izazovima i duhovnim očekivanjima vjernika, izvještava Vatican News, a prenosi Informativna katolička agencija IKA.