Diljem Hrvatske, baš kao i cijeloga svijeta, pronijelo se oduševljenje u četvrtak netom nakon 18 sati kada je izašao bijeli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele. Bio je to trenutak kada je Katolička crkva dobila novoga papu, ali za hrvatske katolike bio je to trenutak dodatne radosti, jer je novi papa Lav XIV. izabran na rođendan hrvatskog blaženika kardinala Alojzija Stepinca. Gotovo sva gorčina koja se posljednjih godina nakupljala zbog nedovršetka kanonizacije kardinala Stepinca kao da je nestala u toj simbolici trenutka i spojila se s radošću zbog dolaska novoga poglavara Katoličke crkve. Iščekujući novoga papu, naime, mnogi su se analitičari u svojim analizama doticali upravo te neuralgične točke iz Franjina pontifikata, gotovo jednodušno zaključujući kako će se sljedeći papa zacijelo biti onaj koji će staviti svoj potpis na već dovršenu kauzu. Jučerašnji „znak s neba“, Stepinčev rođendan s jedne strane i početak novoga pontifikata novoga poglavara Katoličke crkve, naprosto se stopio u jedno.
S druge strane, činjenica da kardinal Robert Francis Prevost potječe iz Chicaga, gdje je obitava velika i snažna hrvatska enklava, zacijelo će naći dodatnih poveznica između novoga pape i Hrvata.
No možda jedna od najopipljivijih i najznačajnijih poveznica novoga pape i Katoličke crkve u Hrvatskoj ide preko zagrebačkog nadbiskupa mons. Dražena Kutleše, kojega je papa Franjo 2022. imenovao među 14 članova Dikasterija za biskupe, među kojima su osmorica kardinala, jedan nadbiskup, biskup i opat te po prvi put tri žene.
„U nekoliko navrata vidjeli smo da je njihovo gledište obogaćenje. Dvije su redovnice, a jedne laikinja, a njihova se perspektiva često savršeno podudara s onim što govore ostali članovi dikasterija, dok ponekad njihovo mišljenje uvodi drugu perspektivu i postaje važan doprinos procesu. Mislim da je njihovo imenovanje puno više od jednostavne Papine geste da kaže da sada ovdje ima i žena. Postoji istinsko, stvarno i smisleno sudjelovanje koje oni nude na našim sastancima kada raspravljamo o dosjeima kandidata“, komentirao je sudjelovanje žena i rad Dikasterija za biskupe ondašnji njegov prefekt Robert Francis Prevost.
Zanimljivo je i to da je mons. Dražen Kutleša bio od 2006. djelatnik ondašnje Kongregacije za biskupe, koja je kasnije preimenovana u spomenuti Dikasterij za biskupe, a na čelo kojega ga je 30. siječnja 2023. papa Franjo imenovao prefektom upravo kardinala Prevosta. Dakle, Dikasterij za biskupe, kao jedan od važnih vatikanskih dikasterija mjesto je susreta nadbiskupa zagrebačkog i predsjednika Hrvatske biskupske
konferencije i novoga pape Lava XIV., što nimalo nije zanemariva činjenica. Osobito za Hrvate, kojima je blizina papinstva itekako važna i pomalo su se osjetili zanemareni u Franjinu odnosu prema katolicima i Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj.
Jesu li Hrvati ponovno dobili „svojega“ papu i mogu li očekivati proglašenje kardinala Stepinca svetim? To pitanje kao da lebdi u zraku nakon jučerašnjeg dana kad je Hrvatska, kao i cijeli svijet, upoznala novoga papu. Odgovor bi mogao biti potvrdan i novi će papa upravo zbog gore navedenih činjenica imati prostora za iskazivanje bliskost i naklonosti katolicima i Katoličkoj crkvi u hrvatskom narodu. Dakako, to nipošto ne znači bilo kakvu vrstu privilegiranosti ili protekcija, nego možda samo vraćanje onoga osjećaja bliskosti koji je postojao za pontifikata pape Ivana Pavla II. i pape Benedikta XVI. Nije realno za očekivati da će se novi papa na početku svojega pontifikata baviti pitanjima poput dovršetka kauze za kanonizaciju kardinala Stepinca, no za katolike u Hrvatskoj dovoljna je nada da će s te teme spasti svi nepotrebni okovi kojima je bila okovana prošlih godina.
Naime, kauza za kanonizaciju kardinala Stepinca posve je dovršena, medicinski je potvrđeno i čudesno ozdravljenje po njegovu zagovoru i potreban je samo papin potpis na završni dokument kako bi se blaženi Stepinac, koji se sada štuje na razini mjesne Crkve, štovao kao svetac na razini cijele Katoličke crkve. Bez ikakvih primjesa politike i zapleta koju je upravo napravila politika u tom cijelom slučaju. Novom papi upravo će se tako moći prezentirati ova tema i imat će tko to učiniti na pravi način. Bit će to velika relaksacija za hrvatske katolike, ali i potvrda da je jučerašnji Stepinčev rođendan i izbor novoga pape bio stvarni i opipljivi „znak s neba“. Dakako, i prva prilika da se novoga poglavara Katoličke crkve pozove u posjet Hrvatskoj. Za što će, zacijelo, s obzirom na njegove godine i vitalnost biti prilike. Sigurno ne odmah, ali u neko dogledno vrijeme sasvim izgledno i očekivano.