Nikako se ne bi ispod radara smjela provući vijest kako je papa Lav XIV. u prvim danima svojega pontifikata povukao značajan unutarcrkveni potez iz kojega se može iščitavati u kojem će smjeru ići njegovo upravljanje Crkvom. Naime, dva dana nakon inauguracijske mise, u ponedjeljak 19. svibnja službene vatikanske stranice objavile su kratku informaciju kako je Leon XIV. imenovao vikara Rimske biskupije, kardinala Baldassarea Reinu, velikim kancelarom Papinskog teološkog instituta Ivan Pavao II. za bračne i obiteljske znanosti. Ta činjenica sama po sebi ne bi bila vijest da kardinal Reina nije naslijedio nadbiskupa Vincenza Pagliu, koji je u posljednjih nekoliko godina dospio u javnost svojim kontroverznim izjavama o pobačaju i eutanaziji.
Konkretno, mons. Paglia našao se na udaru kritike kada je krajem kolovoza 2022. u intervjuu za televiziju „RaiTre“ za vjernike zloglasni talijanski „Zakon 194“ iz 1978., kojim se legalizira pobačaj u prvih 90 dana trudnoće bez povoda, a nakon tog roka uz liječničku potvrdu, nazvao – stupom društva. S Papinske akademije munjevito su reagirali da su Pagline riječi bile izvučene iz konteksta. “U izjavi se nije namjeravalo donijeti vrijednosni sud o zakonu, nego ustvrditi kako je danas praktički nemoguće poništiti ‘Zakon 194’, budući da je on sada strukturalnim dijelom relevantnog zakonodavstva”, kazali su, no riječi mons. Paglie u spomenutom intervjuu ostale su zabilježene i mogu se naći na snimci te doslovce glase: “Vjerujem kako je ‘Zakon 194’ sada već stup našega društva”.
Zanimljivo je da je istoga kolovoza 2022., samo na početku mjeseca, Papinska akademija za život na svojem je Twitter profilu napisala kako enciklika pape Pavla VI. „Humanae vitae“ ne predstavlja nezabludivi nauk. Bio je to također šok za crkvenu javnost, kojoj je spomenuta enciklika o vrijednosti ljudskog života jedan od stupova u vrednovanju života od rođenja do prirodne smrti, napose po pitanju pobačaja i kontroli rađanja. Tvit je brzinski izbrisan, ali trag je ostao.
Sljedeći „gaf“ nadbiskupa Paglie bio je 2024. kada je u govoru na Međunarodnom novinarskom festivalu u talijanskoj Perugi kazao da „osobno ne bi prakticirao potpomognuto samoubojstvo, ali razumijem da bi pravno posredovanje moglo biti najveće zajedničko dobro koje je konkretno moguće u uvjetima u kojima se nalazimo”. Ponovno je uslijedio šok i Paglia se našao na udaru da sa svoje pozicije šefa Papinske akademije odobrava eutanaziju, što bi mogao biti signal da će se crkveno učenje oko toga modificirati u skoro vrijeme. Ponovno je uslijedila intervencija akademije da se radi o manipulaciji njegovim izjavama te da su se njegovi komentari odnosili na specifičnu talijansku situaciju.
E sad, kad se uzme u obzir da se Lav XIV. odmah nakon svojega izbora susreo s Diplomatskim zborom te kazao da je “zadaća onih koji obnašaju vlast graditi skladna i pomirena društva, ponajprije ulaganjem u obitelj, utemeljenu na stabilnoj zajednici muškarca i žene“. Te da je „obitelj je mala, ali istinska zajednica, koja prethodi svakoj građanskoj zajednici“ i da smo „pozvani promicati okružja u kojima se poštuje dostojanstvo svake osobe, osobito najranjivijih i nezaštićenih – od nerođenih do starijih, od bolesnih do nezaposlenih, bilo da su građani ili migranti“, onda je jasno da neće ostaviti prostor za različita tumačenja ni svojih izjava ni crkvenog učenja. Sretna okolnost da je mons. Paglia 21. travnja navršio 80 godina i da ga može poslati u mirovinu, bila je jasna poruka Lava XIV. na početku njegova pontifikata. Za očekivati je i ostale upravo u tome smjeru.