Duhoviti status župnika iz Boke: Biskupi dolaze i odlaze, ja ostajem…

Podvale biskupu da sam za njega napisao: ‘Od kuge, gladi, rata i ove osobe – biskupa – oslobodi me Gospodine!’ I da sam to objavio na Facebooku… Biskup, s pravom, pomanita i javno obznani da će me istjerati iz biskupije. Kasnije ipak dozna da je sve bila podvala i oprosti mi.

Autor: Darko Pavičić
event 20.12.2024.
Don NIkola Majić osobna arhiva Facebook

Simpatični i duhoviti don Nikola Majić, župnik iz Boke Kotorske, često u objavama na svojem Facebook profilu promišlja o crkvenom životu. Čini to na svoj specifičan, otvoren i iskren način, pa je tako u utorak objavio svoja razmišljanja o biskupima i njihovim mandatima te svojim iskustvima s njima.

„Zemlja nije samo kolijevka, porodilište već i kosturnica. Danas je predzadnja nedjelja u crkvenoj godini. Evanđelje i propovjedi govore o smrti, svršetku svijeta. U prvi moment se poplašimo, ali kad se saberemo, dozvolimo sami sebi da dopre do nas, do našega srca i radosna vijest, utješna poruka shvatimo da smrt nije kraj… Život se mijenja, ali i nastavlja. Tako ovih dana razmišljamo. Tako je i sa našim biskupima. Ovako razmišljaju stari svećenici koji su doživjeli u svome životu svećeničkom da promjene po desetak biskupa. Biskupa ni smrt nije mogla maknuti. Sada papa kada istekne mandat nekim biskupima ne čeka ni jedan sat vremena da mu produži. Divota!“, piše don Nikola Majić, dodajući kako je on uglavnom imao dobre odnose sa biskupima, ali da su njih većina bili pod pritiskom savjetnika i kanonika te da su ispunjavali njihove želje.

„Tako da je dolazilo do komičnih situacija. Prvi biskup našao se u nezgodnoj situaciji. Svećenik na čiju župu sam trebao doći nije htio da se makne. Biskup da se ne osramoti uputi me da idem dalje na falkutet, da studiram što želim… Drugi biskup pod pritiskom savjetnika mora me suspendirat, ali mi potajno rekne: ‘Budalaština! Govori ti i dalje svetu misu…’ Biskup mi dadne dozvolu da prodam crkvenu zemlju, tamo što je bilo opravdano, savjetnik mu čak naredi da povuče odobrenje. Ja dođem ponovno kod biskupa, a on mi opet istu potvrdu dadne. Pa tako tri puta i to sve kod istog notara. Biskup, koji nikada nije bio u Boki, nije poznavao niti jednog svećenika, odmah nasjedne na nagovore savjetnika, monsinjora i pred premještaj, kada ga Duh Sveti premjesti, reče mi: ‘Pa Nikola, ti si ipak dobar čovjek!’ Opet drugi, podvale mu da sam za njega napisao: ‘Od kuge, gladi, rata i ove osobe – biskupa – oslobodi me Gospodine!’ I da sam to objavio na Facebooku… Biskup, s pravom, pomanita i javno obznani da će me istjerati iz biskupije. Kasnije ipak dozna da je sve bila podvala i oprosti mi“, jada se don Nikola i predlaže da u Crkvi vladaju pravila kao i u državi.

„Moja želja bi bila da bude običaj, pravilo i u Crkvi. kao i u civilnom sektoru i da kad pada predsjednik vlade, padaju i ministri. Kad se biskupi premještaju da sa sobom povedu i savjetnike, monsinjore, kanonike, generalnog vikara… Ako su njemu valjali, neka ih povede sa sobom. Ovako opet sve isto. Jovo nanovo…“, veli don Nikola, dodajući kako neće biti ni premještaja niti svećenike za penziju da ih miču sa župa.

„Župnici iz Budve, Perasta, Tivta, Herceg Novog, Prčanja, Dobrote neće se dati premejstiti I biskupu svezane ruke!. Smještaj za penzionere bio bi najbolji u župnoj kući sv. Eustahija. U blizini su časne sestre koje bi njegovale stare svećenike. Svećenik za časne sestre neka stoji kod njih. ako ga trebaju“, završava svoju duhovitu objavu ovaj bokeljski svećenik.

Pročitaj više

Papa Franjo govori o svojim rodbinskim vezama s Omarom Sivorijem, jednim od najvećih nogometaša svih vremena, prvim Pibe de oro (zlatnim dečkom, što je nadimak koji će, dva nogometna naraštaja poslije, ponijeti i Maradona), progovara o svojoj neokrznutoj sportskoj vjeri u nogometni klub San Lorenzo i upušta se u kroniku legendarne utakmice iz svojega djetinjstva. U drugom…

Prva meditacija molitvene osmine za jedinstvo kršćana (18. siječnja). Teme: Isusova molitva: „Neka budu jedno“ izvorište je važnosti jedinstva i prepoznavanja Krista u drugima.

Najpoznatije je Radićevo djelo maketa bazilike sv. Petra u Vatikanu, jedina kamena replika te crkve na svijetu. Izrađena je u mjerilu 1:200 i teži više od 200 kg., uloženo je više od 8.400 sati rada, a maketa sadrži više od 5.000 sitnih dijelova