FRA ŠITO ĆORIĆ: Molba nadbiskupima Kutleši i Vukšiću – proglasite sv. Leopolda Mandića posebnim zaštitnikom Hrvata, njihovih potomaka i prijatelja izvan domovine

Molba je upućena sa svečane svete mise 16. svibnja 2026. u prepunom svetištu sv. Leopolda u Padovi hrvatskih hodočasnika iz iseljeništva, iz Hrvatske i BiH.

Autor: Darko Pavičić
event 19.05.2026.
Photo: Dino Stanin/Pixsell

Poznati hrvatski franjevac fra Šimun Šito Ćorić, koji je na službi u Hrvatskoj katoličkoj misiji Solothurn u Švicarskoj, obratio se pismom uime hodočasnika i svećenika s hodočašća u Padovu nadbiskupu zagrebačkom mons. Draženu Kutleš i nadbiskupu vrhbosanskom mons. Tomi Vukšićem te ostalim hrvatskim biskupima inicijativom za proglašenje sv. Leopolda Bogdana Mandića posebnim zaštitnikom Hrvata, njihovih potomaka i prijatelja izvan domovine.

Pismo fra Šite Ćorića dvojici nadbiskupa prenosimo u cijelosti:

“Poštovani i dragi hrvatski biskupi, dolazimo vam s jednom molbom i prijedlogom koji se godinama čuje na svim stranama u hrvatskom izvandomovinstvu, a i u domovini. U ovoj godini koju je papa Lav XIV. proglasio jubilarnom Godinom svetog Franje u povodu 800. obljetnice njegova preminuća, najsrdačnije vas molimo da razmotrite mogućnost i službenog proglašenja sv. Leopolda Bogdana Mandića, toga nenadmašivog franjevačkog redovnika kapucina, iseljenika i prognanika, posebnim zaštitnikom Hrvata, njihovih potomaka i prijatelja izvan domovine.

Ovu zamolbu upućujemo vam s oduševljenjem sviju sa svečane svete mise 16. svibnja 2026. u prepunom svetištu sv. Leopolda u Padovi nas hrvatskih hodočasnika iz iseljeništva, iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine (Hrvatska zajednica Veneto-Padova – Dubravka Čolak, HKM Solothurn – fra Šimun Šito Ćorić, župa Jastrebarsko – don Kristijan Kolonić te još niz drugih).

Uvijek vjerni Crkvi u Hrvata, od srca vas pozdravljamo i unaprijed vam zahvaljujemo što ćete razmotriti ovu našu žarku zamolbu!”

Pročitaj više

Riječka nadbiskupija objavila je priopćenje o zastavama i barjacima koji su se našli u sklopu procesije na blagdan sv. Vida u Rijeci. Priopćenje prenosimo u cijelosti.

Drugog dana devetnice Kraljici Mira uoči 45. obljetnice međugorskog fenomena moli se za svećenike na službi u međugorskoj župi i svetištu. Svetište i župu vode franjevci Hercegovačke franjevačke provincije, a od 2018. njome upravlja apostolski vizitator Svete Stolice s posebnom ulogom za župu Međugorje. Sad je to nadbiskup mons. Aldo Cavalli.

Danas započinje devetnica Kraljici Mira i svakoga dana devetnice objavljivat ćemo molitvene nakane na našem portalu i Facebook stranici – molimo zajedno!