“Gospa je rekla da ova tri dana provedemo u razmišljanju, u molitvi, zahvali i postu! Da ova tri dana budu tri dana molitve, zahvale Bogu na svemu što daje preko nje”, riječi su koje je međugorska vidjelica Maria Pavlović Lunetti prenijela mnoštvu hodočasnika koji su se i šeste večeri u 23 sata okupili na ukazanju na Podbrdu u Međugorju. U posebnoj devetnici uoči 45. obljetnice međugorskog fenomena, koja je i ove godine započela posebnim pozivom Blažene Djevice Marije na ukazanju dan prije početka devetnice vidjelici Mariji, kad je ona prenijela poruku i Gospin poziv da se devetnica moli svakoga dana u 23 sata na Brdu ukazanja. Kad će se ona i ukazati vidjelici Mariji Pavlović, koja ima svakodnevna ukazanja od početka Gospinih ukazanja u Međugorju 25. lipnja 1981. i koja traju neprekidno već 45 godina.
Marija opisuje okupljenima susret s Gospom u tim kasnovečernjim satima, pa te šeste večeri kaže kako je susret i te večeri počeo “s osmijehom”. “Gospa je ostala u tišini i ja sam počela preporučivati Gospi sve nas, sve naše nakane, sve ljude koji su se duhovno preporučili u naše molitve i sve one koji su duhovno povezani s nama u molitvi”, rekla je vidjelica Marija poslije ukazanja, a onih koji su duhovno uključeni u molitvu s Podbrda zacijelo je i na stotine tisuća, jer to izvanredno večernje ukazanje prenosi u izravnom prijenosu nekoliko televizijskih, radijskih i internetskih ekipa diljem svijeta.

“Na poseban način molila sam za bolesne u duši i tijelu. Molili smo za mir, kao i svaki dan. Za vrijeme ukazanja pitamo Gospe da zagovara pred svojim sinom Isusom za miru našim srcima, za mir u našim obiteljima i za mir u čitavom svijetu. Gospa je ispružila ruke i sve nas je gledala i molila na svom majčinskom jeziku duže vrijeme. I na kraju Gospa nas je sve blagoslovila znakom križa i rekla – idite u miru, draga djeco moja. I rekla mi je da ćemo se vidjeti sutra u isto vrijeme na istom mjestu i Gospa je otišla u Nebo”, kazala je vidjelica Marija ovoga pondjeljka nakon ukazanja na Podbrdu u 23 sata, a njezine se riječi prevode odmah na nekoliko stranih jezika i munjevitom brzinom šire se svijetom.
Zapravo, već nakon prvog dana devetnice, u utorak 16. lipnja, Gospina se ukazanja u tim večernjim satima u Međugorju iščekuju s posebnim uzbuđenjem, jer je Blažena Djevica Marija preko vidjelice Marije te prve večeri dala prvu “zadaću” za sutrašnji dan. Bio je to zahtjev da se taj dan što više provede u molitvi tj. da cijeli dan postane molitva. “Zadaće” su tako uslijedile iz večeri u večer, pa je sljedeće večeri, kako je rekla vidjelica Marija, Gospa poručila da “zahvaljujemo Bogu za život i s radošću štitimo život”.
“I danas nam je dala zadaću”, rekla je Marija Pavlović Lunetti nakon trećeg ukazanja, “da molimo za sve naše pokojne i za čitavu našu lozu da nas Gospod oslobodi svakoga zla, svega onoga što je naša rodbina zlo činila, da mi našom molitvom, našom pokorom izmolimo milost da iz čistilišta izađu naši preci i odu u raj”.
Dan nakon toga Gospa je pozvala na svetost. “Rekla nam je da je naš život ovdje na zemlji prolazan i da ostavimo trag naše prisutnosti i da razmišljamo i da se pripremamo za život vječni”, kazala je vidjelica Marija, koja je večer nakon toga kazala da joj se učinilo da je Gospa zaboravila na sljedeću “zadaću” pa kad ju je upitala ima li im za uputiti neku riječ i večeras, dobila je odgovor kroz Gospin osmijeh: “Ljubite Boga i slavite Boga svim srcem vašim!”
Rijeka hodočasnika na Brdo ukazanja počinje dolaziti već u ranim večernjim satima, jer se od 22 sata moli krunica na svim jezicima, a nakon toga slijedi ukazanje vidjelici Mariji u 23 sata. Također, devetnica Kraljici Mira moli se i u sklopu večernjeg molitvenog programa na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova u Međugorju, gdje krunicu iz večeri u večer mole skupine vjernika iz raznih župa ili crkvenih pokreta. Župa u sklopu devetnice organizira i molitvu krunice na Podbrdu svakoga dana u 16 sati.
Međugorje je, zapravo, ovih dana uoči 45. obljetnice međugorskog fenomena u velikom molitvenom ozračju. Kako se približava 25. lipnja u Međugorje sa svih strana pristiže sve više i više hodočasnika. Smještaj je, praktički, popunjen do posljednjeg mjesta, a u večernjem programu u crkvi sudjeluju tisuće vjernika iz cijeloga svijeta. Kulminacija će, dakako, biti na samu obljetnicu, u četvrtak, na euharistijskom slavlju u 19 sati.




