OČIMA PSIHOLOGA I TEOLOGA: Kad govorimo koje mjesto imaju drugi u mojemu životu, onda prije treba odgovoriti na pitanje koje mjesto ima Bog u mojemu životu – Bog je prvi i posljednji, On je najvažniji

Samo iskreni odgovor i ponizni čovjekov stav otvaraju nove horizonte djelovanju Božje milosti u duši čovjeka kojemu Bog upućuje svoje pitanje.

Autor: P. Mijo Nikić
event 08.03.2026.
Photo: Tomislav Miletic/Pixsell

Prvo pitanje koje je Bog postavio Adamu, a to znači čovjeku, bolje reći, svakomu čovjeku, jer Adam znači čovjek, glasilo je: „Adame (čovječe) gdje si?“ Bog je stvorio čovjeka na svoju sliku i njemu je i te kako stalo da se čovjek razvija i ostvaruje prema planu koji je sam Bog odredio. U svojemu odgovoru na ovo pitanje čovjek mora pokazati gdje se on pred Bogom nalazi, odnosno koje mjesto Bog zauzima u životu čovjeka kojemu je upućeno pitanje. Boga će zadovoljiti samo onaj odgovor u kojem čovjek bude mogao reći da mu je Bog na prvome mjestu u životu. Jedan je mudrac lijepo rekao da će u čovjekovu životu sve biti na svome mjestu ako mu je Bog na prvome mjestu. A kad Bog nije na prvome mjestu, onda je sve u životu na krivome mjestu. Nadalje treba reći kako Bog proniče ljudsko srce i njemu se ne može lagati. Božje sveznanje o čovjeku najbolje je izraženo u 139. Psalmu: „Jahve, proničeš me svega i poznaješ, ti znaš kada sjednem i kada ustanem, izdaleka ti već misli moje poznaješ. Hodam li ili ležim, sve ti vidiš, znani su ti svi moji putovi“ (Ps 139, 1-3).

Samo iskreni odgovor i ponizni čovjekov stav otvaraju nove horizonte djelovanju Božje milosti u duši čovjeka kojemu Bog upućuje svoje pitanje.

Kad govorimo o tome koje mjesto imaju drugi u mojemu životu, onda ponajprije treba odgovoriti na pitanje koje mjesto ima Bog u mojemu životu. Bog je prvi i posljednji, On je najvažniji. Zato i prva zapovijed glasi: „Ljubi Boga svoga svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim umom svojim.“ U životu svakoga čovjeka Bog treba biti prihvaćen kao Stvoritelj, Onaj od koga dolazimo i Onaj komu se, nakon svojega zemaljskog putovanja, opet vraćamo. Čovjek se najviše ostvaruje kad ljubi Boga čitavim svojim bićem. A ljubiti Boga znači vršiti njegove zapovijedi: „Tko vrši njegove zapovijedi, ostaje u Bogu i Bog u njemu“ (Iv 3, 24).

Nakon što je Adamu postavio pitanje gdje se nalazi, Bog vrlo brzo pita njegova sina Kajina gdje mu je brat. „Potom Jahve zapita Kajina: ‘Gdje ti je brat Abel?’“ (Post 4, 9). Kajin se brani i čudi se Božjem pitanju, tvrdeći da on nije čuvar svoga brata. Međutim, Bogu se ne može slagati. On sve zna i zato pita Kajina: „Što si učinio?“ Bogu nije svejedno kako mi ljudi živimo. On želi da živimo kao njegova djeca, što u biti i jesmo. Bog želi da u drugome prepoznajemo svoga brata. Pitanje koje je Bog uputio Kajinu odnosilo se na njegova brata, i to je pitanje važno za svakoga čovjeka. Bog ga, prije ili poslije, upućuje svakomu od nas. Gdje su tvoj brat i tvoja sestra? To pitanje Boga i te kako zanima i nikakav površan odgovor neće ga zadovoljiti. Kajin se pokušao izvući tvrdnjom da on nije čuvar svoga brata, no, Bog mu daje na znanje da se mora suočiti s istinom koja je za njega bolna. On mora priznati da je ubio svoga brata. Za ovaj su svijet važne istina i činjenica kako se Bog brine da naši međuljudski odnosi budu dobri i korektni. Uz prvu zapovijed ljubavi prema Bogu, Isus odmah nadodaje i drugu zapovijed koja govori o tome kako treba voljeti drugoga kao samoga sebe. „Druge zapovijedi veće od ovih nema“, kaže Isus. (Mk 12, 31). A sv. Ivan apostol kaže da se djeca Božja razlikuju od djece đavolske upravo po tome što djeca Božja ljube jedni druge, dok djeca đavolska čine nepravdu i mrze jedni druge (usp. 1 Iv 3, 10).

Pročitaj više

Posljednjih nekoliko godina susrećem se s mnogo Ukrajinaca u Međugorju i u Ukrajini. I sam budem zapanjen kada vidim koliko njima znači Međugorje, Gospina blizina, molitva… Međugorje im daje nadu u bolje sutra, po molitvi dobivaju mir u svojim srcima. Mnogi roditelji plaču nad ubijenom djecom, žene za muževima, djeca za roditeljima. No Gospina blizina ih umiri i dadne im snagu da mogu nastaviti svoj život, bez mržnje, bez osvete.

Ono što se u 19. stoljeću sramotno nazivalo “iskušenjem melankolije”, moderni pastiri i liječnici bez oklijevanja dijagnosticiraju kao teški oblik kliničke depresije.

Taj događaj prepoznala je i službena Crkva pod nazivom „prvih sedam dana ukazanja“, kako je zbivanja od 24. lipnja do 3. srpnja 1981. nazvalo Međunarodno istražno povjerenstvo Svete Stolice za Međugorje, koje je 2010. osnovao papa Benedikt XVI. i vodstvo povjerio kardinalu Camillu Ruiniju, koji je nedavno preminuo.