Premda su mediji listom najavili da se dim iz Sikstinske kapele s konklave za izbor novoga pape mogao očekivati oko 19 sati, on se pojavio tek nešto prije 21 sat. Mnogi su se pitali – zašto je kasnio? Zapravo, možda se i nije radilo o velikom kašnjenju, nego naprosto o činjenici da je ovo konklava s najvećim brojem kardinala i da je svakome od njih trebalo vremena zaokruženi listić donesu do urne, a zatim da se prvo prebroje svi listići, a onda sa svakoga od njih pročita ime kandidata, koje se zatim bilježi, a listić za listićem niže na konac da bi se kasnije spalio u peći.
„Nakon razmatranja uslijedio je proces izbora. Prvo je bila prozivka, da se provjeri jesu li svi kardinali izbornici prisutni. Nakon toga su izvučena imena trojice kardinala koji će nadzirati izbor (recognites), potom su izvučena trojica koji će prebrojavati listiće (srutatores) i voditi zapisnik. Uslijedilo je glasovanje. Nakon toga sam sa zapisanim imenom, koga biram za novoga papu, odnio svoj glasački listić, a nakon toga položio sam zakletvu ‘Zazivam za svjedoka Krista Gospodina, koji će me suditi, da je moj glas dat onome za kojega, po Bogu, smatram da treba biti izabran.’ Nakon zakletve glasački listić stavio sam u glasačku posudu. U tišini je proteklo donošenja listića prema ranije određenom redoslijedu. Kada su svi listići prebrojani, uslijedilo je čitanje glasačkih listića. Na kraju čitanja bilo je jasno da nitko nije dobio potreban broj glasova za izbor novoga pape. Nakon toga svi su papiri prikupljeni i spaljeni“, objasnio je proceduru glasovanja u svojoj knjizi „Moje druge konklave“ kardinal Vinko Puljić, koji sudjeluje i na ovoj konklavi.
Tako možemo pretpostaviti da je za 133 kandidata, ako je svakome trebala minuta da sa svoje mjesta ode do glasačke urne i izgovori kratku molitvu te se vrati na svoje mjesto, svima zajedno trebalo više od dva sata samo za ubacivanje glasačkih listića u urnu. Kasnije prebrojavanje i bilježenje imena moglo je trajati još oko pola sata ili nešto više. Dakle, na cijeli proces utrošeno je možda i više od dva i pol sata.
No nemojmo zaboraviti niti to da se mogla dogoditi neka pogreška. Primjerice, papa Franjo u svojoj autobiografiji naveo je kako je za njegova izbora netko od kardinala pogreškom uzeo listić viška i ubacio ga urnu. Premda je bio prazan, kako se utvrdilo pri brojanju listića, glasovanje se moralo u cijelosti ponoviti. Dakle, svi kardinali ponovno su morali ispisati ime svojega kandidata na listić, ubaciti ga u glasačku urnu, kako bi kasnije uslijedilo pojedinačno brojanje i na koncu spaljivanje listića.
No nakon konklava sigurno ćemo doznati o čemu se točno radilo prve večeri izbora za novoga poglavara Katoličke crkve.